RSS

Mikas: laukinis ir išprotejęs genijus

11 Rgp

„The Rolling Stones“ frontmenas Mikas Džageris, kaip to ir reikėjo tikėtis, savo 70-jį jubiliejų kartu su kitais Rolingais atšventė triukšmingai. Išvakarėse buvo surengtas koncertas Londono Haid parke. Nepaisant amžiaus, Mikas yra pakankamai guvus senukas: koncertuoja, rašo muziką ir ruošiasi trečią kartą „ženytis“ su 24 metais jaunesne moterėle. Džageris visada buvo žinomas kaip įvairių skandalų meikeris, tačiau laikomas gana jausmingu žmogumi. Vienas leidinys neseniai išspausdino jo nuotrauką su prierašu „Gyvų numirėlių naktys“, bet Mikui „iki lemputės“ – jis su savo draugais jau 50 metų koncertuoja ir surenka pilnas sales visame pasaulyje. Garbingai gimtadienio datai pažymėti grupė surengė trisdešimt koncertų Anglijoje, Amerikoje, Kanadoje ir Prancūzijoje.

I'm mad

Savotiška dovana Miko tortadieniui buvo jo prodiusuoto filmo „Crossfire Hurricane“, pasakojanti Rolingų istoriją, nominavimas „Emmy“ premijai net keturiose kategorijose. Jo nuopelnai roko muzikai buvo įvertinti pačiu aukščiausiu lygiu: nepaisant skandalingos muzikanto reputacijos, karalienė Elžbieta II įšventino jį į riterius. Tokią dovaną Mikas gavo per savo 60-jį jubiliejų, nors jis ir buvo dažnas narkologų pacientas. 1998 metais Džageris prisipažino, kad jeigu jaunystėje iš trejeto „Seksas, narkotikai ir rokenrolas“ jis rinkdavosi seksą, tai dabar jį išstūmė narkotikai. Dabar gi, švęsdamas 70, jis tvirtai nusprendęs mesti rūkyti, gerti ir vartoti įvairias „substancijas“.

I gone wild

„Aš branginu savo gerą vardą ir nenoriu būti sena griuvena. Juk mes vis dar „žvaigždės“, nors ir turim „gyvų legendų“ statusą!”,- paaiškino savo poziciją Mikas Džageris.

STONES

Noriu priminti, kad savo pirmajį koncertą grupė  sugrojo 1962-jų liepos 12 dieną Lodono klube “Marquee”.  Už vakarą kiekvienas muzikantas gavo po 5 svarus,- praėjus pusei amžiaus, jų honorarai ir fanų armija skaičiuojami milijonais. Savo jubiliejaus dieną Mikas Džageris puikavosi penktoje  pačių turtingiausių Britanijos šou-biznio veikėjų sąrašo vietoje su 200 milijonų svarų kapitalų. Jo “bratka” Kitas Ričardsas irgi neskursta – jis 8-je vietoje su 185 “limonų”.

Mick Jagger

Dabar yra sunku patikėti, bet Maiklas Filipas Džageris turėjo tapti ekonomistu arba banko klerku – jis mokėsi Londono ekonomikos ir politinių mokslų koledže, tačiau rokas paėmė viršų ir jis nebaigė šių mokslų. Bet, kaip matyti iš jo finansiniu pasiekimų, tvarkytis su pinigėliais jis moka. Per savo kūrybos metus “The Rolling Stones” išleido 22 studijinius ir 8 koncertinius albumus (Amerikoje – 24 ir 9). Visame pasaulyje parduota daugiau kaip 250 milijonų kopijų ir šis rodiklis yra geriausias tarp visų roko muzikos atlikėjų.

Taigi, Miko jubiliejaus progą noriu Jums pristatyti ištrauką iš Kristoferio Anderseno knygos  “Mick: The Wild Life and Mad Genius of Jagger”.

Bekingemo rūmai,

Penktadienis, 2003, gruodžio 12 diena

Princas Čarlzas pasitaisė savo admiroliškos uniformos rankovę, kostelėjo ir greitai akimis perbėgo svečių sąrašą. Jis jame ieškojo vieno vardo.

– Aha,- pasakė jis, įbedęs pirštą sąrašo vidury.- Seras Maiklas Džageris. Vadinasi šį kartą jis bus.

– Taip, sere,- atsiliepė lordas-hofmeisteris, atsakingas už tai, kad ceremonija vyktu griežtai pagal planą.

– Net įsivaizduoti negaliu, kad jis neateitų.

Iki šio momento Mikas pernelyg demonstratyviai rodė nenorą būti įšventintu į riterius. Jis atidėdavo terminą gal dešimt kartų ir paskutinįkart, kai su juo turėjo gauti šį titulą ir Džonis „Vilko“ Vilkinsonas, garsus regbio žaidėjas, užtikrinęs Britanijai pirmą vietą Pasaulio taurėje, taip pat atsisakė. Gal šešiasdešimtmetis Mikas nenorėjo dalintis publikos dėmesį su 24-ių metų sportininku?

.- Taip, sunku patikėti,- pasakė Velso princas, pakraipęs galvą. – Mikas Džageris – riteris. Neįtikėtina.-Pasisukęs į  maršalką, pridūrė:

– Mano motina nusprendė išsaugoti nervus.

Tame, kad princas pavadavo karalienę šioje ceremonijoje, nieko keisto nebuvo. Taip kartais atsitikdavo, kai ji sirgdavo arba dėl kitų priežasčių. Bet šiuo atveju ji nustebino ne tik sūnų, bet ir rūmų ceremonijų tvarkytojus, pasirinkdama būtent šią dieną nesudėtingai savo kairiojo kelio operacijai, kurią ištisus metus rekomendavo atlikti jos gydytojas. Tik prieš porą dienų, priimdama Bekingemo rūmuose Vilkinsoną ir kitus rinktinės narius bei dalyvaudama parade, surengtame pergalės proga, ji atrodė visiškai sveika.

„Kai karalienė pamatė sąraše Miką Džagerį, ji nutarė praleisti dieną kitoje vietoje,- vėliau dalinosi savo pastebėjimais vienas dvariškis. – Niekas pasauly nepriverstu jos dalyvauti šioje ceremonijoje“.

us

Karalienė ilgai priešinosi ministro pirmininko Tonio Bleiro bandymams prastumti Miką Džagerį į meno, mokslo, diplomatų, artistų, akademikų, valstybės tarnautojų, sportininkų ir verslininkų, kuriems už ypatingus nuopelnus suteikia Britanijos Imperijos ordiną, sąrašą. Dauguma pamaloninami kuklesnėmis kavalieriaus, karininko arba komandoro ordino regalijomis; kiekvienais metais tokių būna du su puse tūkstančio ir, nors apdovanojimui reikia formalaus monarcho sutikimo, retai kuris sulaukia asmeninio karalienės dėmesio. Bet riterio titulas – visai kitas reikalas. Tai antras po pero aukščiausias apdovanojimas, kurį turi teisę suteikti karalienė, todėl į visus „riterio“ arba „damos“ vardo kandidatus ji atkreipia ypatingą dėmesį. Ir po to, kai Vyriausybė sudaro kandidatų į riterius sąrašą, karalienė labai retais atvejais išsako abejones kandidato asmenybei.

john and me

Kaip tik toks retas atvejis ir buvo Mikas Džageris. Tonis Bleiras prisipažino esąs didėlis roko fanatas ir mėgėjas „groti“ įsivaizduojama gitara, ir siūlė suteikti Džageriui riterio vardą dar 1997 metais, kai  tapo ministru pirmininku. Pirmąkart jis susitiko su savo dievaičiu per kviestinius pietus pas lordą Mendelsoną dar būdamas jaunu parlamento nariu. „Tonis įsidrąsino ir priėjo prie Miko,- prisimena Mendelsonas. – Žiūrėdamas jam į akis, jis pasakė:“ Aš visada norėjau pasakyti, kiek daug jūs man reiškiat“. Jo veide sustingo vergiškas nuolankumas. Aš net pagalvojau, kad jis paprašys jo autografo“.

Deja, Bleiro nusivylimui, jo pasiūlymas iššaukė itin neigiamą karalienės reakciją. Ištisus penkis metus Blairas atkakliai įtraukdavo Džagerio pavardę į kandidatų sąrašą ir kiekvieną kartą karalienė pareikšdavo, jog jis „nevertas“. Ir tai anaiptol nebuvo karalienės požiūris į jo profesiją – ji nieko neturėjo prieš kitas roko ir pop žvaigždes,- užtenka prisiminti Polą Makartnį ir Eltoną Džoną. Bet Džageris – tai ypatingas atvejis. Skirtingai nuo kitų kandidatų, įvertinant jo finansinę padėtį, jis retai užsiimdavo labdara ir jo patriotiškumas kėlė abejonių. Jeigu kitos britų žvaigždės likdavo Anglijoje ir mainais į tokią privilegiją mokėdavo plėšikiškus mokesčius, tai Džageris, norėdamas išvengti nereikalingų išlaidų, dar 1970-ais oficialiai apsigyveno užsienyje.

live

Svarbiausia buvo ne tai, kad karalienė jautė jam ir viskam, ką jis įkūnijo 60-siais, asmenine antipatiją, bet jo pašėlęs tos epochos gyvenimo būdas: seksas, narkotikai ir malonumų vaikymasis. Jo ankstesnis imidžas – ilgi plaukai, netvarkingi rūbai, grėsminga išvaizda ir šiurkštumas buvo sąmoningas iššūkis egzistuojančiai socialinei santvarkai, kurios priešaky stovėjo karalienė. Kas liečia asmeninį gyvenimą, Mikas paleido į pasaulį septynis vaikus nuo keturių skirtingų moterų, bet visi puikiai žinojo, kad tai tik maža didžiulio sekso ledkalnio viršūnė. Turint omeny narkotikus, tai jis ne kartą buvo areštuotas, du kartus teistas ir vieną kartą trumpam kalintas. Sykį net atrodė, kad jis stojo „tamsiojon pusėn“, kai pasisamdė apsaugai „Pragaro angelų“ gaują liūdnai pagarsėjusiam Altamonto roko festivaliui, per kurį buvo nužudytas žmogus.

stones altamont

Ištisus metus Mikas išjuokdavo karališkąją šeimą, o pačią karalienę vadindavo ne kitaip, kaip „vyriausioji Anglijos ragana“. Ne kartą jis kvietė revoliucijai, kartą be jokios ironijos ir sarkazmo pareiškė, kad „anarchija – tai vienintelis vilties blyksnis. Tokia sąvoka kaip „privati nuosavybė“ iš viso neturi egzistuoti“. Be šių baisių išsišokimų karalienę, be abejo, erzino ir asmeninio pobūdžio dalykai. Jai kėlė susirūpinimą artimas ir potencialiai sprogus Džagerio ir jos  sesers, princesės Margaritos, žinomos savo laisvomis pažiūromis, ryšys. Kaskart karalienei tekdavo įsikišti, kad užgesintų eilinį skandalą, kurio pagrindiniai dalyviai buvo Džageris ir princesė.

mick and margaret

Visų pirma, jeigu jų dalyvavimas viename seksualiniame-narkotiniame vakarėlyje būtų paviešintas, tai grėstu mažiausiai Vyriausybės atsistatydinimu, blogiau – pačios monarchijos, kaip institucijos, diskreditavimu. Karalienei buvo nemalonu ir tai, kad Mikas, nežiūrint jo maištininko įvaizdžio, puoselėjo savanaudiškas svajas. „Mikas visada norėjo tapti vienų iš jų,- prisipažino Kitas Olthemas, Džagerio draugas ir biografinių straipsnių apie jį autorius. – Jis nuo pat pradžių norėjo tapti aristokratu. Koks riteris? Mažiausiai princas!“.

 
2 Komentaras

Publikavo 11 rugpjūčio, 2013 Uncategorized

 

2 atsakymai į “Mikas: laukinis ir išprotejęs genijus

 1. dzilbus

  12 rugpjūčio, 2013 at 6:49 am

  Labai įdomiai skaitosi. Čia Igoris patį tikriausią rocko šventraštį rašo. Linkiu nemažėjančio įkvėpimo

   
 2. Deividas

  16 rugpjūčio, 2013 at 6:14 am

  Pritariu, labai įdomūs straipsniai. Sėkmės rašant.

   

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: