RSS

Ar Vudstoko festivalis vyko pandemijos metu?

16 Geg

Toks klausimas parūpo USA Today apžvalgininkams McKenzie Sadeghi ir Matthew Brown. Ir atsakymas yra: TAIP.

Jie ištyrė daug to meto ir šių dienų aktualios publikuotos medžiagos, kaip antai: „National Review: The Forgotten Hong Kong Flu Pandemic of 1968 Has Lessons for Today“, „Ligų kontrolės ir prevencijos centrai: 1968 m. pandemija“, Nacionalinis biotechnologijų informacijos centras, „Wall Street Journal“: Pamirštos pandemijos pasiūlymai prieštarauja šių dienų koronaviruso užrakinimui“, „ Ligų kontrolės ir prevencijos centrai: COVID-19 pandemija“. Savo straipsnyje apžvalgininkai rašo, jog 1968 metų pandemija buvo vadinama „Honkongo gripu“, o mokslininkai pavadino virusą H3N2.

 Amerikos ekonomikos tyrimų instituto rašte teigiama, kad tuometinės pandemijos metu įmonės nebuvo uždaromos, buvo leidžiami dideli renginiai, tokie kaip Vudstoko muzikos festivalis, kuriame dalyvavo 600 000 žmonių. Toliau rašoma: „Per 1968 metus verslai vis dar veikė, mokyklos liko atviros. Jūs galėjote eiti į kiną. Galėjot eiti į barus ir restoranus, akcijų rinkos nesugriuvo, nebuvo įvykdyti jokie buvimo namuose nurodymai ir Kongresas nepriėmė jokių teisės aktų“. Tvirtinama, „…kad vieninteliai vyriausybės veiksmai buvo duomenų rinkimas, skatinimas atlikti bandymus ir skiepijimus. Kongresas ir žiniasklaida daugiausia dėmesio skyrė Vietnamo karui, pilietinių teisių judėjimui ir nusileidimui Mėnulyje“.

   Marilyn Brown pasidalino savo istorija apie 1968-jų pandemiją. Kai jos sūnus Stivenas užsikrėte virusu, Marilyn jį pavadino „blogas gripas“. „Mes nieko nedarėme, išskyrus tai, kad mano bendradarbiai atsinešdavo alkoholio nušluostyti savo stalams ir nuvalyti pieštukams,  kuriuos klientai naudojo“, – sakė Brown.  

1969 m. rugpjūčio mėn. „New York Times“ straipsnis pranešė, kad Vudstoke buvo dešimtys gydytojų, kurie atkreipė dėmesį į „tokio didelio susirinkimo grėsmę galimai viruso ar pneumonijos epidemijai“.

Toliau žurnalistai rašo: „Žmonės jau turėjo imunitetą nuo 1968 metu pandemijos. Tą gripo pandemiją, paprastai vadinamą „Honkongo gripu“, sukėlė H3N2 paukščių gripo virusas. Pirmasis užfiksuotas ligos protrūkis Honkonge įvyko 1968 m. vasarą, nors kai kurie ekspertai tvirtina, kad virusas galėjo kilti iš žemyninės Kinijos. Virusas, kuris vis dar egzistuoja iki šiol, yra iš paukščių gripo grupės, ir kuris taip pat sukėlė 1957 m. gripo pandemiją. Ligų kontrolės centrų vertinimu, 1 mln. žmonių  visame pasaulyje,  tame tarpe ir 100 000 amerikiečių, mirė nuo 1968 m. gripo pandemijos, kuri tęsėsi ir 1969–70 m.m. Taip pat atkreiptinas dėmesys į gyventojų skaičių: 1969 m. liepą JAV gyveno apie 202,7 milijono žmonių, palyginti su maždaug 330 milijonais dabar“.

Mičigano ir Honkongo universitetų tyrėjų paskelbtame 2020 m. vasario mėn. tyrime nustatyta, kad 1968 m. gripo pandemija buvo sukelta užkrečiamo ir mirtino viruso. Užkrečiamumo ir mirtingumo atžvilgiu ši epidemija buvo labai panaši į savo 1957 metų pirmtaką, kurio simptomai atitiko sezoninio gripo simptomus, o didžiausias sergamumas ir mirtingumas buvo vaikų tarpe.

Garsus gripo prevencijos tyrėjas Edwinas Kilbourne’as 2006 m. rašė, kad „H3N2 potipis vis dar karaliauja kaip pagrindinis ir labiausiai nerimą žmonėms keliantis A tipo gripo virusas. Vyriausybės ir žiniasklaida neprašė apriboti viešojo gyvenimo ir ekonominės veiklos. Ligai buvo leista praktiškai netrukdomai plisti, kol maždaug keturiems mėnesiams po jos atsiradimo buvo gauta vakcina“.

Minesotos universiteto Globalių tyrimų instituto profesorė Susan Craddock teigė, kad 1968 m. pandemijos mirštamumas buvo daug mažesnis, nei dabartinis mirštamumo nuo COVID-19 rodiklis. Tuo metu visuomenės sveikatos pareigūnams taip pat nebuvo minties apie socialinį atsiribojimą. „Ši koncepcija buvo sukurta 2000-aisiais, kai buvo susirūpinta dėl dar vieno paukščių gripo protrūkio“, –  sakė Mičigano universiteto epidemiologijos profesorius Arnoldas Monto. „Tačiau per 2009 m. paukščių gripo protrūkį pareigūnai nusprendė, kad virusas nėra pakankamai sunkus, kad būtų reikalingos šios priemonės“.

Makenzis ir Metju daro išvadą: „1969 m. Vudstoko festivalis įvyko visuotinės pandemijos metu ir nebuvo jokių reikalavimų, kad žmonės liktų namuose. Visuomenės sveikatos ekspertai dar nebuvo pripažinę socialinio atsiribojimo koncepcijos, o 1968 m. gripo pandemija nebuvo tokia mirtina, kaip kitos ligos. Įstatymų leidėjai taip pat nebuvo patyrę rimto visuomenės spaudimo pristabdyti virusą, nes tautos dėmesys buvo sutelktas kitur“.

Padėjau tašką. Išėjau parūkyt. Susimąsčiau. Įdomu, kiek žmonių, dalyvavusių Vudstoke, numiro? Staiga šovė mintis: visuotinai žinoma, kad Vudstoke buvo paskelbta „laisvė žolei“. Švampiama buvo kiekvienam žingsny, tad kiek mirčių buvo rūkančiųjų tarpe? Tai gal coroną sustabdys ŽOLĖ?

 Labanaktis.  Linkėjimai Aurelijui.

 
Komentarų: 1

Publikavo 16 gegužės, 2020 redaktoriaus zodis

 

1 atsakymas į “Ar Vudstoko festivalis vyko pandemijos metu?

  1. dzilbus

    18 gegužės, 2020 at 6:45 am

    Jo, panŠu, kad 2020 lazda perlenkta

     

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: