RSS

Ten Years After debiutas

29 Spa

Praeito amžiaus 60-jų pabaigoje Angliją pergyveno bliuzo bumą. Aibės grupių atsirasdavo ir išnykdavo, o bliuzo apsėsti muzikantai atsisakydavo mokslų, normalaus asmeninio gyvenimo, stabilaus uždarbio su viltimi realizuotis muzikoje. Deja, daugeliui nepasisekė, daugelis palūžo, kažkam pritrūko talento ir noro pasiekti tikslą… Tačiau kai kam pavyko prasiveržti į viršų, viena iš tokių laimingųjų buvo grupė Ten Years After, vedama lyderio Elvino Li. Grupės vaikinai tapo pripažintais autoritetais sunkaus bliuzo ir bliuz-roko srityje, kur sėkmingai konkuravo su šio stiliaus asais.

Grupės istorija prasidėjo nuo kolektyvo The Automates, susibūrusio 1960 metais. Tai buvo buvo gitaristas Elvinas Li, bosistas Leo Laionsas ir grojantis būgnais Deivas Kvikmejeris. 62-siais prie jų prisijungė vokalistas Aivenas Džėjus ir grupė pasivadino Jaymen, tačiau šis bičas komandoje neužsiliko. Likę trys muzikantai nieko gudriau nesugalvojo, kaip bandyti užkariauti garsųjį Hamburgo “Star Club”, kuriame visai neseniai grojo Bitlai su Toniu Šeridanu.  Hamburgo jie ne užkariavo, Bitlų sėkmės nepakartojo, bet grojimo techniką atšlifavo.

Keitėsi grupės pavadinimai, keitėsi grupės muzikantai, kol pagaliau 1966 metais sudėtis  stabilizavosi ir Elvinas Li sugalvojo naują komandos pavadinimą – Ten Years After. Pirmoji sėkmė atėjo po Vindzoro džiazo festivalio – grupė pasirašė kontraktą su firma Deram Records ir netrukus išleido debiutinį albumą. Britanijoje albumas nebuvo pastebėtas, bet muzikantų nuostabai jį pradėjo sukti San-Francisko radijo stočių didžėjai. Grupe susidomėjo garsus promouteris Bilas Gremas, kuris pakvietė juos pagroti Amerikoje. Vaikinai už vandenyno lankėsi 28 kartus, dažniau nei bet kuri kita anglų grupė. Per sekančius tris metus Ten Years After išleido penkis albumus ir 1969 metais buvo pakviesta į istorinį Vudstoko festivalį.

Tie, kas domisi roko muzikos istorija, tikriausiai matė grupės pasirodymą, įamžintą  dokumentiniame filme apie Vudstoką. Elvinas Li buvo pripažintas „pačiu greičiausiu“ gitaristu – jo puiki technika 11-os minučių kompozicijoje „Goin‘ Home“ nustebino daugiatūkstantinę klausytojų auditoriją. Po Vudstoko festivalio grupė išleido dar penkis albumus, o 1974 metais Elvinas Li paskelbė apie Ten Years After karjeros pabaigą. Pats  toliau tęsė muzikinę karjerą iki pat 2013 metų, kai, būdamas 68-ių, po sunkios ligos mirė.

1983 metais buvę Ten Years After muzikantai (be Elvino Li) sugrojo Redingo festivalyje, o 1988 metais išleido albumą „About Time“. Albumas netapo sensacija – jaunoji karta nežinojo tokios grupės…  2009 metais Ten Years After su jaunu gitaristu Joe Gooch‘u buvo visai arti Lietuvos – bliuzo festivalyje Suvalkuose – ir atgrojo puikų koncertą!

P.S. Tiems, kurie pirmą kartą susiduria su TYA: jų muzika priskiriama taip vadinamam progresyviąjam bliuzui. Šioje srityje pasidarbavo didieji Džimis Hendriksas, Led Zeppelin ir kiti. Prog-bliuzo tešla buvo minkoma su baltuoju, temperuotu bliuzu, džiga, raga, Vidurio Rytų pentatonika, juoduoju bliuzu, psichodelija, polifonija ir dar biesas žino kokiais ingredientais. Elvinas Li ir Co. – psichodelijos vaikai, užminkė roko ekspresiją ir neįtikėtiną draivą su svinguojančiu bliuzu ir gitariniu džiazu, taip gavosi sprogstamoji medžiaga, plėšanti garsiakalbius į skutus! Nereikia jų lyginti su kažkuo, jų reikia klausytis… kaip liaudis klausėsi Vudstoke. Tai evergreen‘as – nepriklausomai nuo mūsų nuomonės. Ir niekas manęs neįtikins, kad simfoninė muzika – kultūrinio Olimpo viršūnė. Muzikiniai prioritetai pasikeitė XX-jo amžiaus antroje pusėje, mieli ponai, daugumai mano kartos žmonių rokas yra klasika. Ir iki grabo lentos.

 
Parašykite komentarą

Publikavo 29 spalio, 2017 Debiutas

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: