RSS

Pusę amžiaus debiutiniam Procol Harum albumui

02 Spa

Procol Harum karjeros pradžia pasižymi mistinėm aplinkybėm… Kartą Garis Brukeris, mirštančios grupės The Paramounts pianistas ir vokalistas, susipažino su poetu Kitu Reidu. Per pirmą jų susitikimą Brukeris susidomėjo voko turiniu, kurį poetas buvo atsinešęs su savimi. Jame buvo niekur nepublikuotos Reido eiles. Atsisėdęs prie pianino ir prieš save pasidėjęs tekstus, Brukeris, lyg ištraukęs iš pasąmonės,  parašė tris dainas, nors prieš tai niekad nekūrė muzikos. Jis buvo priblokštas šio savo iki šiol nežinoto talento prasiveržimo. Sumanymas suburti grupę atsirado tą patį vakarą… Jų bendras pažįstamas, prodiuseris Gajus Stivensas kitą dieną paskambino Brukeriui ir pasiūlė grupę pavadinti jo bičiulio turimo Birmos katino vardu – Procol Harun. Išvertus į anglų kalbą, jis reiškė kažką panašaus į „anapus daiktų“, kas puikiai nusakė grupės muzikos stilių.  Ar telefoninis ryšys (pokalbis vyko telefonu) buvo blogas, ar kitam laido gale muzikantai buvo „padauginę“ medžiagų, tačiau vietoj raides „n“ atsirado raidė „m“.

Sekantis istorinis sprendimas buvo fortepijono ir Hammond vargonų skambėjimo derinys. Tais laikais dviejų klavišinių viename ansamblyje idėja britų roko muzikoje buvo neįsivaizduojamas „briedas“. Prasidėjo muzikanto, turinčio ir grojančio Hammond vargonais, paieška. Žurnale Melody Maker Brukeris ir Reidas aptiko skelbimą, kurį buvo patalpinęs muzikantas, vardu Metju Fišeris. Po pirmos perklausos Reidas pasakė, jog „tai yra fantastiškas muzikantas“.

Po pirmos įrašų sesijos paaiškėjo, kad gitaristas ir būgnininkas neatitinka norimo lygio, tad Brukeris nutarė pasikviesti buvusius kolegas iš The Paramounts – gitaristą Robiną Trauerį ir būgnininką Barį Džeimsą Vilsoną. Tai įvyko po to, kai 1967-jų gegužį buvo išleistas pirmas grupės singlas „A Whiter Shade Of Pale“, tapęs tos epochos simboliu ir dažniausiai radijo stočių grojama daina.

Kaip byloja legenda, buvo laikas, kai Džonas Lenonas ėjo iš proto dėl šios dainos ir įrašė ją į magnetofono kasetę. Kiauras dienas Džonas vaikščiodavo pridėjęs prie ausies „kasetniką“ ir niūniuodavo ją. Pasakojama,  kad sėdėdamas ant užpakalinės savo limuzino sėdynės be perstojo klausydavo šio kūrinio ir, nors automobilis jau būdavo pasiekęs keliones tikslą, jis iškart nelipdavo iš mašinos ir sėdėdavo atsilošęs su ausinėmis – jam reikėdavo perklausyti dainą dar kelis kartus prieš išlipant.

Albumas buvo įrašytas birželio mėnesį Olympic studijoje, panaudojus tokį pat keturių takelių magnetofoną, kuriuo Bitlai įrašė savo garsųjį „Seržantą Pipirą“. Visas albumo įrašas truko tris dienas, o šešios dainos buvo įrašytos per vieną sesiją. Tačiau dėl netikusios leidybinės firmos politikos albumas buvo išleistas tik rugsėjo mėnesį, kai įsisiūbavo „meilės vasara“ ir hipiams reikėjo šiek tiek kitokios muzikos.

Į albumą įėjo daug puikių dainų: jau minėtas hitas su seksualine potekste „A Whiter Shade Of Pale“, „Conquistador“, „A Christmas Camel“ ir kitos. Man asmeniškai iki šios dienos daugiausiai emocijų sukelia ekspresyvi kompozicija „Repent Walpurgis“, primenanti Pirmąją Bacho preliudiją ir Piotro Čaikovskio Pirmojo fortepijoninio koncerto įdomią interpretaciją.

Diskas tapo unikalaus vokalo, virtuoziškų fortepijono partijų, Hammond vargonų skambėjimo, emocionalių gitarinių linijų ir puikaus būgnininko darbo sinteze. Didžiule reikšme albumo sėkmei turėjo Kito Reido savotiškai niūri psichodelinė lyrika. Tuo pat metu panašias eiles už Didžiosios Balos kūrė dar kol kas niekam nežinomas poetas Džimas Morisonas…

 
Komentarų: 1

Publikavo 2 spalio, 2017 Debiutas

 

1 atsakymas į “Pusę amžiaus debiutiniam Procol Harum albumui

  1. dzilbus

    3 spalio, 2017 at 5:19 am

    Super. Vis pagalvoju, kai mūsų kartos pavieniai vyrukai užaugo ant tokios muzikos, tai jų ir suvokimas apie muziką išliko be priekaištų

     

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: