RSS

Mėnesio albumas: Led Zeppelin – „Keturi Simboliai“

30 Lap

 

00020015

Populiariausia ir sėkmingiausia 70-jų grupė, be abejonės, buvo Led Zeppelin. Jau nekalbant apie komercinę sėkmę – šioje srityje jie aplenkė visus. Per metus jie uždirbdavo daugiau nei kokia afrikietiška Zimbabvė; žiūrovų, pabuvojusių jų koncertuose, apskritai buvo neįmanoma suskaičiuoti. Gera roko grupė virto galinga jėga (o Lietuvoje galėtų virsti ir partija). Per trumpą laiką Led Zeppelin tapo mega-žvaigždėmis; argi galėjo carai ir karaliai jiems prilygti? Jie patapo pusdieviais. Bet juk jie nieko ypatingo nedarė – paprasčiausiai grojo savo instrumentais. Jų muzika petys petin ėjo su paviršutinišku ir beformiu kvazimisticizmu, kuris 60-jų pabaigoje buvo užknisęs mąstančius individus.

Tačiau albumas, kuris šį mėnesį švenčia savo jubiliejų, iš tiesų buvo superinis. Įrašų sesijos prasidėjo naujoje Island Records studijoje Basing Street‘e, kur tuo pat metu Jethro Tull įrašinėjo savo garsųjį Aqualung‘ą. Vėliau vaikinai, norėdami pakeisti aplinką, persikėlė į Hedli-Grandž dvarą. Šaltą sausio rytą muzikantai su technikais atvyko į niūrius paslaptingos praeities rūmus. Kaip sakė grupės vokalistas Robertas Plantas, „buvimas čia tapo neįtikėtinu nuotykiu“. Tačiau bosistas Polas Džonsas buvo kitos nuomonės: „Ten buvo šalta ir drėgna. Nebuvo nei bilijardo, nei pabo. Visiškas užknisimas! Vienintelis dalykas, kuris man patiko – kai Džimis ant laiptų susidūrė su vaiduokliu ir vos negavo į akį“.

Didžiausias šio namo pliusas, kurį pripažino visi – jo akustika. Ir juodas labradoras, kuris dažnai slampinėjo aplink namą ir sukinėjosi virtuvėje. Beje, pirmas gabalas skirtas jam. Viso pasaulio tautų mylimiausio gabalo „Stairway to Heaven“ melodiją Džimis Peidžas sukūrė brazdindamas akustinės gitaros stygas, o 60% teksto Plantas parašė vienu atsikvėpimu, nenueidamas nuo kasos, skant.

Įžangos sekvenciją sugalvojo Džonas Polas Džonsas: „Šalia visada mėtėsi daugybė instrumentų, aš kažkodėl paėmiau senovinę fleitą ir pritariau Džimiui“. Visa kita atliko senas, patrintas Peidžo telekasteris: „Aš sugrojau tą pasažą spontaniškai. Visi trys dubliai labai skyrėsi, tačiau tas, kurį mes išsirinkom, buvo geriausias. Manau, „Stairway to Heaven“ išreiškė mūsų grupės esmę. Dainoje nieko netrūksta ir ji geriausiai parodė, kad mes esam kolektyvas. Kiekvienas muzikantas svajoja padaryti kažką tokio, kokybiško ir turinčio išliekamąją vertę“…

12074779_742293905881366_2712755843346764706_n

1991 sausio 23 dieną radijo stotis „KLSK FM“, kuri transliavo iš Albukerko, pakeitė popsinį formatą į klasikinį roką. DJ ir stoties savininkas Džonas Sebastianas nutarė atšvęsti šį reikalą ir „Stairway to Heaven“ groti visą parą. Gabalas eteryje nuskambėjo virš 200 kartų, sukeldamas audrą piktų skambučių. Buvo du kartus atvažiavusi policija: pirmą kartą todėl, kad klausytojas pagalvojo, jog DJ-jų trenkė insultas, o antrą (veiksmas vyko po ką tik pasibaigusio karo Persų įlankoje) – nes klausytojai nusprendė, jog stotį užgrobė teroristai, siųsti karšto Led Zeppelin gerbėjo Sadamo Huseino. Keisčiausia, jog daugelis žmonių neperjungė stoties, nuspręsdami palaukti, kuo tai baigsis.

Kažkas bandė paskaičiuoti, kiek metų, sudėjus visą dainos eterio laiką, ji skambėjo ištisai. Nepatikėsit – gavosi 200 metų.

Jaunieji gitaristai, rinkdamiesi parduotuvėje gitarą, dažniausiai bando pagroti „Stairway to Heaven“ įžangą, tuo sukeldami psichikos sutrikimus pardavėjams, kurie priversti TAI klausytis n-kartų per dieną. Todėl kai kuriose muzparduotuvėse kabo skelbimai, draudžiantys groti šį kūrinį.

led-zeppelin-iv-2-715-p

Simbolika

Kiekvienas grupės narys pasirinko sau simbolį: Džimio Peidžo simbolis (kurį jis pats sugalvojo) vadinosi „zoso“ ir buvo paimtas iš senovinės magiškų burtų knygos „Ars Magica Arteficii“, kurią 1557 metais parašė alchemikas Gerolamo Cardano.
Džono Polo Džonso – apskritimas, kurį kerta trys ženklai vesica piscis (lotynų kalboje – žuvies ikrai), buvo paimtas iš Rudolfo Kocho Ženklų Knygos. Jis simbolizuoja pasitikintį savimi ir kompetentingą asmenį.
Simbolis, kurį pasirinko Džonas Bonemas – trys besikertantys apskritimai, reiškė motinos, tėvo ir vaiko trivienį, o pas krikščionis tai reiškė Trejybę.
Robertas Plantas pasirinko egiptiečių deives Maat plunksną, simbolizuojančią teisybę, teisingumą, teisėtumą ir literatūrą. Plunksna yra gyvybę simbolizuojančiame apskritime. Pagal egiptiečių mitologiją Anubis, pomirtinio teisingumo dievas, paima mirusiųjų širdis ir deda ant svarstyklių, ant kitos lėkštelės yra Maat plunksna. Jeigu širdis atsvers plunksną, mirusiojo siela keliaus į pragarą, o jei širdis lengvesnė – į rojų.

zep4ad

 

Pletkai

Buvo teigiama, kad senas atsiskyrėlis, pavaizduotas albumo voko viduje, yra „Žiedų valdovo“ personažas.

Yra žinoma, kad LZ mėgo šį Tolkieno romaną. Dainos „Ramble On“ tekste paminėti Mordoras ir Golumas, tad daroma prielaida, jog vidiniame voke atsiradusi paslaptinga figūra kilusi iš Viduržemio. Iš tiesų „Atsiskyrėlis“ – Taro kortų figūra. Peidžas suvaidino Atsiskyrėlio vaidmenį trumpame intarpe filme „The Song Remains The Same“.

 

hermit_interiorre1

Buvo teigiama, kad pagrojus „Stairway to Heaven“ atbulai, galima išgirsti kreipimąsi į Šėtoną.

Pletką 1982 metais paleido Polas Kraučas, pamokslininkas, skelbęs štai tokias „tiesas“ iš televizijos ekrano. Savo laidoje jis paskelbė, kad jei dainos fragmentą, prasidedantį žodžiais „If there‘s bustle in your hedgegrow…“ pagrotum atbulai, skambės kažkas panašaus “Here‘s to my sweet Satan / The one whoselittle path would make me sad, whose power is Satan / He will give those with him 666“.

„Kam toks briedas galėjo ateiti į galvą?“, – piktinosi Plantas, kai jo paklausė apie tai.- „Galima pamanyti, kad tai buvo nesveiko žmogaus galva, arba šis žmogus turėjo marias laiko tokiems eksperimentams.“ Man tai primena 1969 metų istoriją apie žuvusį Polą Makartnį – tada irgi buvo pateikiami panašūs eksperimentiniai Polo žūties įrodymai.

 
Parašykite komentarą

Publikavo 30 lapkričio, 2016 Uncategorized

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: