RSS

We Are The Champions – trumpa „Queen“ istorija (pabaiga)

05 Gru

 

R-267_Gruen

70-jų pabaigoje Fredžiui atsibodo jo rafinuotas stilius. Jis nusikirpo trumpai plaukus ir sušukavo juos atgal; pagrindinis aprangos akcentas tapo oda, arba aptemptas treningas su „poloskėm“. Užbaigdavo portretą vešlūs ūsai. Tai buvo tipiškas gay-stilius, išplitęs masėse 70-jų pabaigoje, bet visiškai nepriimtinas visai roko bendruomenei. Kai grupė 1980-aisiais koncertavo Amerikoje, fanatai mėtydavo į sceną vienkartinius skutimosi peiliukus: jiems toks Merkiuris nepatiko. Po dviejų metų Queen paskutinį kartą gastroliavo Amerikoje. Buvo kalbama, jog kažkas iš grupės narių apkaltino Fredį, esą dėl jo homoseksualinio imidžo Queen prarado Amerikos fanus.


Bet dar liko viso pasaulio fanai: Queen vis dar buvo nesutramdoma jėga ir jų koncertai visą dešimtmetį surinkdavo pilnus stadionus visame pasaulyje. Turai buvo tokio stulbinančio masto, o šou tokie ispūdingi, kad galop tai atsisuko prieš pačią grupę: kaip rašė kai kurie tabloidai, Queen darė biznį, o ne meną. O vertinant kai kuriuos nemalonius atsitikimus – amoralų biznį. 1981 metais Queen įšvyko gastrolių į Pietų Ameriką – trumpą, bet kupiną įvykių turą. Pirmas koncertas turėjo vykti Buenos Aires ir tapti didžiausiu to meto koncertu Argentinoje. Šalį valdė chunta, paskelbusi karą kairiųjų partijų nariams ir paprastiems piliečiams ir per savo valdymą nužudžiusi daugiau kaip 30 tūkstančių žmonių. Tad pasaulio spaudoje atsirado daugybė straipsnių, smerkiančių grupę. Vaikinai bandė pateisinti savo kelionę racionaliomis priežastimis: „Mes grojome žmonėms,- sakė Teiloras. – Mes ne su rožiniais akiniais ten nuvažiavom“. Kaip bebūtų, grupės reputacija smarkiai pablogėjo ir dar labiau pablogėjo, kai Queen sutiko surengti 12 koncertų „Sun-City Superbowl“ arenoje, Boputatsvanos rezervacijoje. PAR buvo uždėtos sankcijos ir SNO kreipėsi į meno žmones su prašymu boikotuoti šią šalį. Britanijos muzikantų sąjunga uždraudė savo nariams koncertuoti Sun-City‘je. Nepaisant šių draudimų ir karštų ginčių tarp muzikantų prieš išvykstant, buvo nutarta koncertuoti. Tačiau kelis koncertus visgi teko atidėti, bet ne dėl politinių priežasčių – Fredžiui patį pirmą vakarą „sėdo“ balsas.

 

Šie koncertai veliau atsirūgo vaikinams: 1984 metais labdaringam projektui „Band Aid“, kurį organizavo Bobas „Pinkas“ Geldofas, buvo įrašinėjama daina „Do They Know It‘s Christmas“ ir niekas iš Queen nebuvo pakviestas į šį projektą. Fredžiui buvo tikrai skaudu. Maždaug tuo pat metu visa Queen chebra įpuolė į kolektyvinę depresiją ir, kaip informavo neįvardinti šaltiniai, buvo svarstoma firmos „Queen“ uždarymo arba bent ilgos pertraukos galimybė. Tačiau po dviejų mėnesių Geldofas pakvietė vaikinus dalyvauti „Live Aid“ koncerte Londone. Iš pradžių jie suabejojo, ar verta, nes jiems buvo pasiūlyta pasirodyti dienos šviesoje, kas vaikinams nepatiko. Be to, jie suabejojo įgarsinimo kokybe ir šiek tiek gąsdino stipri konkurencija – Polas Makartnis, U2, Eltonas Džonas, Deividas Bovi, The Who ir Stingas su Filu Kolinsu.


Ankstų liepos 13-os vakarą „Queen“ išėjo į Vemblio stadiono sceną. Sedėdamas prie pianino, Merkuris pradėjo koncertą nuo garsiausio savo kūrinio – „Bohemian Rhapsody“. Už nugaros šėlo jo grupė, o 70 tūkstančių gerbėjų su įkvėpimu dainavo visiems puikiai žinomus dainos žodžius. Darėsi vis karščiau: Fredis čiupo mikrofoną, kai suskambo pirmi „Radio Ga Ga“ akordai, o publika pradėjo ploti ir sutartinai kelti į viršų kumščius. Žmonių jūra tarsi tapo vienu gyvu organizmu ir tai atrodė gąsdinančiai: tokią galią ir vienybę valdė viena grupė ir vienas balsas…
Po dvidešimt dviejų minučių fantastiško pasirodymo „Queen“ nulipo nuo scenos didvyriais. Jų šou pamatė visas pasaulis. Visi, kas pasirodė po jų, jau nebuvo tokie svarbūs ir įdomūs…


Šis trumpas pasirodymas „Live Aid“ metu grąžina grupę į gyvenimą ir Miunchene jie įrašo albumą „A Kind Of Magic“, o 1986-jų vasarą surengia eilinį turą. „Aš manau, kad mes šiuo metu, ko gero, esam geriausia „gyva“ grupė pasaulyje,- pasakė tada Teiloras,- ir mes ruošiames tai įrodyti. Palygint su mūsų šou, filmas „Ben Huras“ atrodys kaip lėlių teatras“. Turas iš tiesu buvo fantastiškas – bilietai buvo išperkami akimirksniu, it šviežios bandelės. 86-jų rugpjūtį buvo paskelbta, kad įvyks dar vienas papildomas koncertas Knebworth Park scenoje. Koncertą stebėjo du šimtai tūkstančių žmonių. Niekas net neįtarė, kad tai pabaiga – pasibaigus šou, Merkuris greitai paliko sceną. Jis daugiau nenorėjo pasirodyti fanams. Tai buvo paskutinis Queen šou…


Miunchenas tapo vaikinams antrais namais, dėl ko vėliau jie labai gailėjosi. Miestas garsėjo aktyvia ir įvairia seksualine kūltura, ir Merkuriui šis miestas tapo rojumi ir pragaru. Dažnai jis nenustygdavo studijoje ir dingdavo į diskotekas ar klubus. Per vieną vakarėlį jis susipažino su aktorė Barbara Valentin, kuri nusifilmavo keliuose Rainerio Vernerio Fasbinderio filmuose. Tai buvo aistringas romanas, tačiau Merkuris nesiliovė susitikinėti su įvairiais vyrais (pikti liežuviai plakė, kad jo mylimuoju buvo Rudolfas Nurijevas).

Jis daug gėrė ir rijo arkliškas narkotikų dozes. Valentin papasakojo istoriją, kai kartą Fredis nuogas savo buto balkone dainavo „We Are The Champions“ kažkokiems statybininkams, dirbusiems apačioje ir kvietė pas save tą, kuris turi didžiausią „organą“.
1985 metais Merkuris praėjo testavimą dėl AIDS – rezultatas buvo neigiamas. Jis paliko klubinį Miuncheno pasaulį, išsiskyrė su Valentin ir apsigyveno savo name Kensingtone, kurį prieš penkerius metus jam rado jo asmeninė sekretore Meri Ostin. Po dviejų metų jis pakartojo testą, bet neturėjo jokio noro sužinoti rezultato. Po kelių nesėkmingų bandymų su juo susisiekti, gydytojai prisiskambino Ostin ir pasakė, kad jam diagnozuotas ŽIV. Kolegoms jis nieko nepasakė. „Mes matėm, kad kažkas vyksta,- vėliau pasakojo Mejus,- bet mes to neaptarinėjom“. Tačiau gandai pasiekė vieną britų laikraštį, kuris pranešė apie Fredžio kraujo analizes ir žiniasklaida pradėjo spausti grupės muzikantus, norėdama išgirsti jų komentarus. Kai kurie Fredžio draugai manė, kad jis turi problemų su kepenimis dėl nesaikingo gėrimo, tačiau jo buvusi meilužė Valentin pastebėjo ant jo veido ir rankų randus – pirmus sarkomos požymius.


1989-jų pradžioje Queen baigė įrašinėti tryliktą grupės albumą „The Miracle“ ir Merkuris norėjo tuojau pat pradėti įrašinėti sekantį albumą. Jis norėjo įrašyti tiek medžiagos, kiek galėjo – jis suprato, kad teks apie viską papasakoti grupės draugams. „Jis mus pakvietė pasikalbėti į savo namus“,- prisimena Teiloras, – ir pasakė: „Jūs jau supratot, kur mano problema. Aš nenoriu, kad apie tai kas nors žinotų ir taip pat nenoriu, kad kas nors keistųsi tarp mūsų. Aš nenoriu apie tai kalbėti. Aš tik noriu atsisėsti ir dirbti, kol nenukrisiu. Aš gyvenau dėl sekso. Aš buvau neįtikėtinai amoralus, bet AIDS pakeitė mano gyvenimą. Aš labai norėčiau, kad jūs mane palaikytumėt“.


Ši žinia smarkiai paveikė bendrą paskutinio albumo „Innuendo“ mintį ir stilistiką. Kaip tekstų autoriai, jie suprato, kad tai yra lemiama albumo tema. „Mes neaptarinėjom dainų žodžių tarpusavy; mes buvom per daug sumišę ir pasimetę, kad tai aptarinėtumėm. Mes buvom labai atviri iki galo… Kartais Fredžiui būdavo sunku išsakyti tai, ką jis norėjo, ir mes su Rodžeriu, nors tai keistai skamba, dalyje tekstų lyg išsakydavom jo mintis “. Artėjančios mirties tema taip subtiliai ir įsimintinai pristatyta, jog atrodo, kad pati mirtis materializavosi ir juntamas jos šaltas kvėpavimas.


1991 metais Merkuris įrašė tiek medžiagos kiek norėjo ir kiek leido jėgos, ir užsidarė savo namuose Kensingtone. Jis nenorėjo, kad matytų jo suglebusį, ligos iškankintą kūną. Jis nustojo gerti vaistus ir beveik apako, bet iki paskutinio momento neigė kalbas apie diagnozę. Toks momentas atėjo lapkričio 23 dieną, kai jis viešai prisipažino: „Atsižvelgiant į įvairius prasimanimus spaudoje, aš patvirtinu, kad mano ŽIV testas buvo teigiamas ir aš sergu AIDS. Aš manau, kad buvau teisus, slėpdamas šią informaciją ir apsaugodamas savo artimuosius. Kad ir kaip būtų, atėjo laikas mano draugams ir gerbėjams visame pasaulyje sužinoti tiesą, ir, aš viliuosi, kad jūs visi palaikysit mane, mano gydytojus ir visus tuos, kurie kovoja su šia siaubinga liga.“ Žmonės, kurie slaugė Merkurį, pasakojo, kad po šio prisipažinimo jis atrodė ramus… Kitos dienos vakarą jo padėjėjai Piteris Fristounas ir Džimas Hatonas ruošėsi pakeisti patalynę miegamajame, kai Hatonas pastebėjo, kad Fredis nekvėpuoja. Jam buvo 45…


Laidotuves įvyko po dviejų dienų. Dainavo Areta Franklin ir Monserat Kabalje. Jo kūną kremavo ir Meri Ostin – vienintelis žmogus, kuriuo Merkuris pasitikėjo ir kuriam paliko savo namą – jo pelenus palaidojo jai vienai žinomoj vietoj…
Geriausią iš paskutinių Fredžio sudainuotų dainų „These Are The Days Of Our Lives“ parašė Rodžeris Teiloras. Šia daina Fredis išsakė susitaikymą su viskuo, ką padarė savo gyvenime, pasiruošęs išeiti nepalaužtas ir orus. Filmuojant šios dainos klipą, Merkuris paskutinį kartą pasirodė prieš kamerą. Buvo matyti, kad žmogus arti mirties – jis buvo ligotas ir išsekęs. Tuomet buvę studijoje pasakoja, kad net besiliečiantys prie odos rūbai kėlė jam baisų skausmą ir kančias. Bet šiose paskutiniuose kadruose Fredis gyvas, tiesiog šviečiantis vidine šviesa. Jis žiūri į dangų, jo rankos tarsi nori apglėbti visą dangų… Jis atsisuka į kamerą ir, nukreipęs žvilgsnį į mus, pasako tai, kas liko jam pasakyti šiame pasaulyje: „Tokios buvo mūsų gyvenimų dienos,/ Blogo juose buvo nemažai,/ Tos dienos praėjo, bet kai kas liko./ Aš galvoju ir suprantu:/ Aš vis dar myliu tave…/ Aš vis dar myliu tave“.
Šį paskutinį momentą jis be nuodėmės ir tokiu liks amžiams: jis surado karčią išmintį vieninteliu jam prieinamu keliu. Artėjanti mirtis išgelbėjo jo sielą…


Born
Farrokh Bulsara
5 September 1946
Stone Town, Sultanate of Zanzibar (now Tanzania)
Died
24 November 1991
London, Kensington, England

Reklama
 
Parašykite komentarą

Publikavo gruodžio 5, 2015 Uncategorized

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: