RSS

London calling

09 Bir

Jeigu jūs pavargot nuo Londono – jūs pavargot nuo gyvenimo
Samuel Johnson

Londonas (lot. Londonium, gezų žargone Londė), kaip rašydavo anglų kalbos vadovėliuose, „is the capital of Great Britain“, miestas su Big Benu, amžinu rūku ir „tea time“ penktą valandą vakaro. Pabėgusių oligarchų prieglobstis. Susideda iš pačių anglų, tūkstančių Juodojo valdovo palikuonių, indų, arabų, ateivių, lenkų, pakistaniečių ir kitų socialiai ir politiškai įvairių elementų. Kaip sako ksenofobiškai nusiteikę egzemplioriai, sąmokslo teorijų šalininkai ir kai kurie blaiviai mąstantys žmonės, žydai neįeina į daugumą ir jie nevaikšto Londono gatvėmis. Jie sau ramiai valdo pasaulį. Atskirti aborigeną nuo atvykėlių paprasta – vietiniai kalba tempdami „O“, o ne kaip kontinentiniai lenkai ar lietuviai „LAndon“.

Londono rezidentai sako jums "Welcome"

Londono rezidentai sako jums “Welcome“

Oras panašus į mūsiškį, tik niekad nepasitikėkit tuo, ką matot per langą: jeigu anglas ir jo vaikai eina trumpom rankovėm, jums vertėtų neiti be striukės. 2010 metais Britaniją aplankė tikra žiema- minus 6 laipsniai pagal Farenheitą arba 21 laipsnis šalčio pagal Celsijų. Pačiame Londone temperatūra nukrito iki „katastrofiškos“ atžymos – minus šešis šalčio. Jūs įsivaizduojat, koks tai siaubingas Sibiro šaltis londoniečiams, kur temperatūra žemiau nulio nukrenta tik pora kartų į metus! O dar oro drėgnumas 99% laikosi porą savaičių. Mokyklos užsidarė. Paskui pusė metro linijų. Po to nuostabusis Eurostar paskelbė per stoties radiją: „Ponai! Eikite namo!“. Pagaliau Hitrou oro uostas nutraukė visus skrydžius ir neišskridę keleiviai oro uoste įsirengė palapinių miestelį. Iš palinkėjimų, išsakytų įvairiom pasaulio kalbom oro uosto administracijai, valdžiai ir pačiam Viešpačiui, galima būtų sudaryti tarptautinių necenzūrinių žodžių žodyną. Tris tomus. Mėnesio topas buvo vienas Jungtinės Karalystės gyventojas, bandęs sniegą nuplauti vandeniu iš guminės žarnos.

winter-in-London

Londono transporto privalumus teko išbandyti pačiam: nuo autobusų iki metro. Garsieji dviaukščiai raudoni Londono autobusai tikra atrakcija. Bet pradėkim nuo bilieto kainos, kuri nėra maža. Už tokius pinigus (jeigu bilietas savaitinis), jūs nesėdėsit kaip anglų peras ištaigingame krėsle, skaitydamas rūpestingai atneštą „Times“ ir siurbčiodamas arbatėlę. Teks grūstis autobuse, kurio pusę užima laiptai, o lipdamas į antrą aukštą rizikuoji atsidurti vėl pirmame, jeigu vairuotojas afroanglas (ar angloafrikietis?) staigiai spustels akseleratorių. Nepaisant visų šių nepatogumų, autobusas yra geriausias aparatas judant mieste. Ir įsigytas nuolatinis bilietas nepadarys baisios skylės šeimos biudžete.
Anksčiau, kai mano koja dar nebuvo palietusi Londono asfalto, mieste važinėjo Routmaster‘iai be durų, bet kai kartą kažkoks jankis-turistas autobusui važiuojant visu greičiu iškrito ant šaligatvio ir miesto merija teisme prarado apvalią sumelę iš biudžeto, jų atsisakyta. Tiesa, vėliau šiuos autobusai imta naudoti, aptarnaujant turistinius miesto maršrutus, kur greitis- ne daugiau 10 km/val. Miesto folkloras tvirtina, kad 2012 metų Olimpiadai turėjo būti sukurtas naujas routerių dizainas su „Black Jack“ automatais ir „palydovėmis“.

london-buses-at-piccadilly
Garsieji Londono kebai baisiai patogūs, bet ir nepadoriai brangūs: nuvažiavus iš vieno miesto galo į kitą, reiks sumokėti kaip už toną naftos. Taigi visiems, nepriskiriantiems savęs elitui, į kebą geriau nelįsti. Žinia, jose iš magės neišgirsi rusiško popso, bet nulups nuo taves skūrelę neblogiau kaip Vilniuj.
Londono metro yra seniausias pasaulyje (pastatytas, praėjus dviems metams po vergovės panaikinimo šalyje). Garsėja savo siaurais tuneliais ir traukinių judėjimo schemomis, nuo kurių užkaista smegenys: vienuolika linijų, kurios dvejinasi, trejinasi ir penkinasi, o iš vienos platformos eina traukiniai iki keturių skirtingų atsišakojimų. Bet iškilus problemoms, galima kreiptis į uniformuotą tamsiaodį brolį-sesę, kuris viską paaiškins. Nesupratot jo dialekto? Įteiks jums traukinių judėjimo schemą. Net turint vidutinišką IQ (kaip mano), šioje raizgalynėje įmanoma susigaudyti. Po kelių dienų.
Jeigu vieną gražią dieną pradėsite Londone ieškoti iškabos „Metro“- patirsite nesėkmę, nes čia jis vadinamas „Underground“ (nepainioti su muzikos stiliumi), o vietiniai jį vadina „tube“. Pamatei iškabą su mėlyna juostele raudonam apskritime ir tokiu užrašu – čiuožk po žeme. Piko metu viename kubiniame vagono metre mėsos su riebalais daugiau, nei statistinėje kareiviškos „tušonkes“ skardinėje (taip vadindavo mėsos konservus sovietinėj kariuomenėj), kas, žinoma, labai užknisa. Sykį, tiksliau 2005 liepos 7 dieną, tuo pasinaudojo islamiški teroristai ir 60 žmonių, kaip jie sakė, „atvertė į teisingą tikėjimą“.

 
Londono rajonai

 
Londono rajonų specifika tokia, kad dauguma jų yra labai kontrastiški: toje pačioje gatvėje gali būti šiukšlynas ir socialiniai būstai, o už kampo- penkių miegamųjų namai, kainuojantys virš milijono angliškų pinigų. Centrinis Londonas – mėgiamiausia mylėtojų žiopsoti, kitaip vadinamų turistais, vieta. Lankytina dėl selfiukų prie Big Beno ir Karališkojo gvardiečio. Tam sugaišite dvi dienas. Jeigu į tas dvi dienas neįtrauksim Soho. O, Soho! Pragariško tūso ir smagybių oazė vidury depresijos ir nevilties! Čia galit sau rasti bet kurios orientacijos partnerį, „medžiagų“ ir ugninio vandens. Žinoma, už tonas naftos, bet vienoje vietoje. Tačiau reikia būti atsargiems, dorovės policija nemiega ir iškart prisistatys su daugybe nepatogių klausimų. Čia yra gatvė su barais, skirtais vokiečiams. Taigi, jeigu prie jūsų įžūliai kabinsis prakaituoti neaiškaus plauko ir neaiškaus odos atspalvio tipai, nesakykit, kad jūsų niekas neperspėjo…

vaizdas iš Regent parko

Vaizdas iš Regent parko

Jeigu jūs ieškot vietų, kur gyvena oligarchai ir  už dešimtis milijonų svarų parduodami namai – jums į West End‘ą. O jeigu jūs norit pamatyti arabų kvartalus, senus dokus ir „medžiagų“ pardavėjus, jums taip pat į ten. Bet jeigu jūs ieškote pačių gražiausių ir didžiausių šio miesto parkų, shoping-centrų ir pasiutusiai brangių butikų – jums vėlgi kelias į Vakarinį Londoną. Noting Hilas pasirodė ganėtinai nutryptas turistų ir panašus į nukaršusią damą, kuri storu grunto sluoksniu bando išlaikyti buvusią didybę , Kensingtonas itin judrus, bet demokratiškesnis, iš Čelsio (girdėjau pletkus) anglai jau traukiasi dėl rusų invazijos, Ričmondas balansuoja tarp oriai išlaikyto santūraus angliško puikavimosi prabanga ir to žlugdančio godaus pelno vaikymosi…
Tais senais laikais, kai Chruščiovas daužė batu į stalą SNO salėje, rytiniame Londono pakrašty buvo įsikūrę veikiantys dokai, socialiniai būstai ir lūšnos. Laikui bėgant dokai užsidarė, o socialiniai būstai buvo už pensus nupirkti iš vyriausybės gudrių indų-arabų. Gyvenimui, dauginimuisi ir verslui. Bet lūšnos liko. Dabar jos vadinasi „viktorianiškais terasiniais namais“, išnuomojamais už tūkstančius tonų naftos sostinės gyventojams ir svečiams.

ant Grinvičo kalvos

Ant Grinvičo kalvos

Pietryčių Londone yra Grinvičo parkas, per kurį praeina nulinis meridianas, nuo parko kalvų atsiveria puikus vaizdas į Kanarėlę, kitaip tariant į Canary Wharf, kuri yra Šunų Saloje (Isle of Dogs), Sitį ir miesto centrą. Grinviče mums “užrodė“ pabą su nuostabiu belgišku braškiniu alumi ir vinilinių diskų parduotuvėlė su kosminėmis diskų kainomis, į kurią aš buvau trumpam užsukęs. Bet apie tai antroje mano apžvalgos dalyje. Taigi, grįžkime prie Grinvičo: čia daug universitetų, daug jaunimo, kurio aprangos stiliai suteikia vilčių, kad žmonijai dar ne galas (studentija vis gi)… Grinvičas darosi madingas, jame apsigyvena vis daugiau meno ir kultūros žmonių, tad pelno mėgėjai nesnaudžia – viskas čia brangsta, brangsta…

belgiškas braškių alus

Belgiškas braškių alus

Šiaurės Londone apsilankyti nepavyko, bet esu tiek prisiklausęs apie jo privalumus ir trūkumus iš draugų, gyvenusių Londone, kad knieti papasakoti ir jums. Dauguma mano pašnekovų sakė, kad tai (atsiprašau už citatą) „Londono šikna“. Vienintelis pliusas – Kamdeno turgus, nuo kurio išneša smegenis. Geresnės akių dūmimo ir „dūros stūmimo“ vietos pasaulyje nerasi! „Medžiagos“ su įvairia įranga (uostymui ir rūkymui) parduodamos ant kiekvieno kampo, bet teisėtvarkos ranka pasieks tave dar nespėjus „pušeriui“ suvynioti tau skirtą prekę.

Camden

Camden

Kitas „nekošerinis“ rajonas – Pietų Londonas. Viename Interneto portalų kadaise buvo skelbimas: „Ieškau Londone vietos pašaudyti iš sportinio šautuvo. Naktinio Brikstono nesiūlyti“. 2003-2004 metais- vienas pavojingiausių Londono rajonų, 120% apgyvendintas afro-anglais , kuriame buvo dažnai pasišaudoma. Bet nuo tų laikų čia šiek tiek aprimo, nes atvažiavę lenkai tą gaivalą beveik išstūmė. Gyventi čia norės toli gražu ne kiekvienas, kuriam brangi psichinė ir fizinė sveikata. Tačiau šį rajoną verta aplankyti dėl vienos priežasties – Brikstono akademijoje dažnai koncertuoja metalinės grupės ir kiti neformalai, o bilietai kainuoja dvigubai pigiau, nei pas mus.

penktadienio malda

Penktadienio malda

Kažką papasakoti apie britų maistą man būtu kebloka: su redaktore dažniau rinkomės nevietinę virtuvę. Porą kartų vaišinomės italų picos restorane, tad drąsiai galiu pasakyti, kad maisto, kurį ragavom, jokiu būdu negali lyginti su maistu mūsų picerijose. Tai buvo aukštasis pilotažas! Ką valgo vietiniai? Tai vadinasi chow down – kaip aiškina anglų žodynas, tai yra greitas maistas (kitos šių žodžių reikšmės nesakysiu, nes gali perskaityti nepilnamečiai, o besidomintys anglų žargonų gali pasiskaityti patys). Maistas skubantiems ir laiko neturintiems proletarams skiriasi ne tik įvairove, bet ir spazminiu efektu , o viešųjų tualetų reikiamu momentu po ranka gali ir nebūti…


Garsūs Londono pabai siūlo tūkstančius įvairių alaus rūšių, nors didžioji dalis šio gėrimo labiau panaši į asilo siusiuką, bet užtat šį trūkumą atperka pabų aplinka. Yra pabai tik pagėrimui ir juose užkandai gausit tik fish & chips ar traškias kiaulės ausis. Gali pasitaikyti marinuoti kiaušiniai ir marinuoti svogūnai. Yra pabų, kuriuose duoda pašildytą maistą, kuris puikiai sunaudojamas prie alaus, bet jeigu su draugu vesit intelektualų pokalbį, atšalęs maistas įgaus š… skonį. Yra pabų, kuriuose maistas gaminamas, ir tai tikra šventė pilvui. Jeigu abejojate kokio nors patiekalo skoniu, drąsiai užsisakykite steiką – jis paprastai gaminamas iš žalios mėsos. Kitas klausimas – kokio šviežumo ir kokybės mėsytė. Būtinai pasakykit „well done“, t.y. gerai prakeptas.

Long live Staropramen beer!

Long live Staropramen beer!

Didžiausias anglų pabų trūkumas – pačios britų virtuvės skurdumas, kuris likusiems planetos gyventojams asocijuojasi su substancija, kurią aš kukliai paminėjau anksčiau. Sekmadieniais šeimynos tradiciškai traukia valgyti savo „sunday roast“- orkaitėj keptos mėsos su keptom bulvėm ir keptom daržovėm, papildyta garsiuoju Jorkšyro pudingu, kurio pavadinimas ir yra garsiausia dalis, nes tai iš nesaldžios tešlos keptos krepšelio formos „bulkutės“. Suvalgę savo „sandyrostą“, anglai oriai vedžioja savo šunis arba yra vedžiojami savo rėksmingų atžalų po parkus ir skverus.
Šviesi žvaigždutė britų cuisine padangėje yra patiekalas, vardu haggis, kuriuo pavadinimas tūlam turistui pažadina nuostabias asociacijas su pampersų industrija (ir neveltui). Daugumai turistų šis patiekalas sukelia negražius garsus pilve, nes ši valgoma child device forma yra pusžalis avies skrandis, prikimštas subproduktų ir didelės dozės svogūnų. Vardan teisingumo reikia pasakyti, kad šis produktas yra kilęs iš Škotijos, kur, išskyrus avis ir avižas, valgyt nekažiko yr. Todėl už Škotijos ribų reikia labai didelio atsidavimo ir stipraus skrandžio, kad šį kulinarinį stebuklą paragautum.
Mes tokių bandymų nedarėm, o netoli namų aptikom kromelį su čekiškų alum ir čekiška, mūsų skrandžiui friendly, užkanda prie alučio. Taigi vakarėlius leidom puikiai.

Ice-Rink-at-Westfield-London-1024x681
Nesu visokių akropolių ir maximų fanatikas, tačiau kadangi mano redaktorei staiga prireikė „kupalniko“, mat susiruošė į Ispanijos paplūdimius, teko apsilankyti keliose superkromeliuose. Bendram išsilavinimui: Londone nesuskaičiuojama galybė parduotuvių ir šopingo šventyklų mūsų mikrorajono dydžio. O visų mažų parduotuvėlių nesutalpintum visam Varėnos rajone. Tos, kuriose kainos kosminės, vadinasi butikai. Kitos, kuriose rasi visko- nuo degtukų iki įvairių ūkyje praversiančių rakandų, pigumu neturi konkurentų. Čia paprastai verčiasi indai, arabai ir lenkai, kartais lietuviai, ir jose galima nusipirkti normalaus, mūsų pilvui friendly maisto, o pas lietuvius dar ir pažįstamoj pakuotėj. Kainos irgi įvairios: pas indą už kilogramą agurkų mokėsi 1 svarą, o madingam skambiu pavadinimu shop‘e, kur apsipirkinėja snobai, ir visus penkis suplosi. Kokybė su kaina nesurišta ir po įvairiom etiketėm rasit tą patį produktą. Beje, įpakavimo rafinuotumas tiesiogiai proporcingas prekės kainai. Supermarketai skiriasi savo imidžu ir jų išdėstymas gerai koreliuoja su pragyvenimo lygiu šiame rajone. Ypatingas taupančiųjų džiaugsmas – Poundland, kur visos prekės kainuoja svarą. Jose parduodama viskas ir to „visko“ vienetas tekainuoja 1 anglišką svarą. Kokybė atitinka kainą, bet iki kinietiško šlamšto lygio nenusileidžia.
Kas dar? Tiesa, vos nepamiršau apie anekdotiškus angliško gyvenimo aspektus, kaip antai tradiciniai atskiri vandens čiaupai karštam ir šaltam vandeniui. Maišytuvo nėra, tad tikras britų džentelmenas visada savo sakvojaže nešiojasi asmeninį kaištuką, kuriuo jis užkiša kriauklę ir joje išmaišo vandenį iki reikiamos temperatūros ir energingai prausiasi. Tą sunku perprasti, reikia pamatyti gyvai.
Ir dar – norėdamas pereiti gatvę, žinok, kad yra šansas gauti bamperiu per kojas visai iš kitos pusės, nei į kurią žiūrėjai. Kai suvažinėtų turistų skaičius viršijo kritinę masę, ant asfalto prie perėjų pradėjo rašyti „Look Right“ ir „Look Left“. Ir dėl šios priežasties anglų kalbą mokytis būtina.

God bless you. Laukite tęsinio.

 
2 Komentaras

Publikavo 9 birželio, 2015 Uncategorized

 

2 atsakymai į “London calling

  1. Atgalinė nuoroda: London calling | Glūkoidai

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: