RSS

Archeologija: Ypatinga diena su Humble Pie

21 Vas

Mano draugas Gintas turi taisyklę: kasmet vieną dieną paskirti „Humble Pie“ muzikai. Tai teisingas žingsnis: dozė kokybiško roko, paleisto visu garsu, ne vienam senam roko maniakui nepakenkė. Taigi, kas yra tie „Humble Pie“ ir su kokiu padažu juos valgyt?

humble-pie-650-430

Palikęs „Small Faces“, su kuriais pradėjo muzikanto karjerą, Stivas Meriotas susibėgo su buvusiu „Herd“ frontmenu Piteriu Fremptonu ir suaudė mintį suburti naują grupę. Kiek parepetavus, gimė naujas projektas (taip britai ir jankiai vadina kokią nors idėją, kuri normaliam žmogui net į galvą neateitų) – „Humble Pie“. Šią, pakankamai normalią (muzikine prasme) idėją palaikė bosistas Gregas Ridlis (eks-„Spooky Tooth“) ir būgnininkas Džeris Širlis (eks-„Valkyrie“). Pirmosios ketveriukės, kuri iškart gavo „super grupės“ vardą, įrašų sesijos vyko Merioto namuose Esekse 1969-jų pradžioje.

Pasirašę kontraktą su firma „Immediate“, muzikantai išleido singlą „Natural Born Boogie“, įėjusį į geriausių britų singlų dešimtuką ir užtikrinusį debiutiniam albumui „As Safe As Yesterday“ sėkmę. Maždaug po pusmečio į rinką buvo paleistas antras albumas „Town & Country”. Didžiausią albumo dalį sudarė akustiniai gabalai, tad publika jį priėmė pakankamai šaltai. Grįžę po gastrolių Amerikoje, kur buvo pristatomas pirmas grupės albumas, vaikinai sužinojo, kad jų įrašų kompanija „Immediate“ bankrutavo. Grupė pasisamdė kitą menedžerį Di Entonį, kuris padėjo pasirašyti kontraktą su „A&M“. Būtent šis tipelis privertė vaikinus groti daugiau kietesnių gabalų, o ne akustiką, kurią labai mėgo Framptonas. Kas iš to išėjo, seni melomanai puikiai žino: grupės saundas įgavo Merioto mėgiamą sunkujį rhytm-and-blues‘ą, o Fremptono vaidmuo tapo antraeiliu. Šiuos naujus vėjus klausytojai išgirdo netrukus, trečiame albume.

humble-pie_1758649

Koncertinė grupės veikla buvo susieta su Amerikos kontinentu, kur „Humble Pie“ koncertuodama praleido ne vienus metus. 1971-aisiais, kai buvo surengtas turas palaikyti albumą „Rock On“, vaikinai koncertavo garsioje „Fillmore West“ saleje San-Franciske, kur buvo įrašytas ir vienas geriausiu roko muzikos istorijoje koncertinių albumų „Performance: Rockin‘ The Filmore“. Muzikantai buvo kupini noro užkariauti Ameriką, tačiau Fremptoną užvaldė sunkusis boogie-blues muzikos stilius ir jis paliko komandą, nusprendęs, kad geriau bus užsiimti soline karjera. Jį pakeitė buvęs „Bakerloo“ ir „Colosseum“ gitaristas Deivas „Klemas“ Klempsonas, su kuriuo buvo įrašytas pats sunkiausias ir, ko gero, komerciškai pats sėkmingiausias grupės albumas „Smokin“.
Tai buvo penktas albumas grupės diskografijoje ir, kaip daugelis melomanų ir muzikos kritikų tvirtina,- populiariausias.

Visgi Amerika buvo užkariauta ir be Fremptono – albumas „Smokin‘“ pakilo į šeštą albumų čartų vietą. Grupės lyderio vietą užėmė Stivas Meriotas, kuris dabar galėjo įgyvendinti planus groti labiausiai jam patinkančią muziką– bliuzą su soul priemaišom. Albumo „Smokin‘“ sėkmę galima paaiškinti ir tuo, kad grupė daug gastroliavo po Ameriką. 1970-jų pradžioje daug britų grupių „šukavo“ Ameriką, užkariaudami fanus ir uždirbdami „dolcus“. Garsiausios jų – „Led Zeppelin“, „The Rolling Stones“ ir „The Who“- turėjo savo ištikimų klausytojų armiją. Bet ir „Humble Pie“ turėjo vietas, kur jų labai laukė atvykstant su koncertais. Tai buvo salės ir stadionai Rytinėje ir Vakarinėje pakrantėje, kuriuose pastoviai būdavo anšlagai.

51OL8ls4S0L

Ir čia nebuvo nieko keisto: jeigu nežinotum, kad grupėje groja vien muzikantai – britai, tai pasiklausęs jų muzikos gali tvirtinti, jog jie groja kaip tikra jankių grupė, užaugusi besiklausant soul ir Motown Records plokštelių. Nors, lyginant su soul muzika, gana keistai skamba kai kurie jų gabalai tipišku heavy-metal stiliumi. Ne veltui žurnalas Rolling Stone pirmo albumo „As Safe As Yesterday“ muziką pavadino „heavy-metal“ (pirmą kartą panaudodami šį terminą). Nusiraminkit, metalistai, tai buvo ne grynakraujis metalas, bet jo priemaiša.

Stivas Meriotas pats asmeniškai albumą prodiusavo, norėdamas labiau paryškinti rhytm‘n‘blues skambėjimą. Studijoje jis turėjo ultra šiuolaikinį (tais laikais) 24-ių kanalų mikšerinį pultą ir su užsidegimu ėmėsi darbo. Tačiau nuo pastovios įtampos jis psichiškai išseko. Kaip tuomet rašė žurnalas New Musical Express: “Įtemptas darbas įrašų studijoje, „Humble Pie“ lyderį Stivą Meriotą privedė prie nervinio išsekimo. Gydytojai jam rekomendavo poilsį“. Po albumo „Smokin‘ “ sėkmės grupės populiarumas pradėjo po truputi blėsti. 1973 metais išleistas dvigubas albumas „Eat It“ vos vos „ištraukė“ iki 13-os vietos, o sekantis diskas – „Thunderbox“ net nesugebėjo užsikabinti už Top 40. 1975-ais pasirodęs albumas „Street Rats“ apskritai patyrė fiasko: jis „įsitvirtino“ 100 čarto vietoje, bet ir joje ilgai neišbuvęs, dingo.

Tokia padėtis atvedė prie logiško finalo – grupės iširimo. Džeris Širlis įkūrė komandą „Natural Gas“, Klempsonas ir Ridlis susikooperavo su puikiu būgnininku Kozi Pauelu ir komandą pavadino „Strange Brew“. Na, o Meriotas organizavo projektą „Steve Marriott‘s All-Stars“, po kurio sekė dar keli projektai, kurie, deja ypatingos sėkmės neatnešė.

1980 metais Stivas bando reanimuoti „Humble Pie“ ir skambina savo buvusiems kolegoms, bet pasirodo, kad Ridlis nutolo nuo muzikos, o Klempsonas užsiėmęs kituose projektuose. Idėją palaikė vienintelis Širlis, tad teko kviestis kitus muzikantus: roko-veteraną Bobą Tenčą, grojusį su Fredi Kingu, Džefu Beku ir Van Morisonu, bei Entonį Džonsą, sesijinį bosistą iš Amerikos. Šia sudėtimi po „Humble Pie“ vėliava jie išleido porą albumų ir jau planavo gastroles, bet, nelaimei, Stivas susižeidė ranką ir turas neįvyko. Antras bandymas atgaivinti „Humble Pie“ įvyko 1991 metais, kai Meriotas su savo buvusiu kolega Piteriu Fremptonu pradėjo kurti ir įrašinėti naują medžiagą. Deja, jų planams vėl nebuvo lemta išsipildyti – balandžio 21 dieną Stivas žuvo liepsnose, kai nuo neužgesintos cigaretes sudegė jo namas.

1996 metais Meriotas gavo pomirtinį apdovanojimą „Ivor Novello“ už „reikšmingą indėlį į britų muziką“ ir pateko į „100 visų laikų geriausių vokalistų“ sąrašą.

Reklama
 
Komentarų: 1

Publikavo vasario 21, 2015 Uncategorized

 

1 atsakymas į “Archeologija: Ypatinga diena su Humble Pie

  1. Dzilbus

    vasario 22, 2015 at 9:22 pm

    Dekoju, kad priminei grupe, kurios klausyti jau 45 metus neatsibosta Mazai tokiu mano dusioje liko

     

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: