RSS

Erikui “Slowhand“ Kleptonui – 69

29 Kov

Šiandien pakalbėsime apie Eriką Kleptoną, vienu geriausių pripažintą gitaristą, juolab, kad jis švenčia savo tortadienį. Erikas gimė 1945 kovo 30 dieną nedideliame miestelyje Ripli, Anglijoje. Nuo kūdikystės jį, nesantuokinį vaiką, auklėjo močiutė ir senelis. Erikui sakė, kad tai jo tėvai, o jo motina – sesuo. Tiesa išaiškėjo, kai jam buvo devyneri… Dar būdamas paaugliu, Kleptonas susidomėjo amerikiečių bliuzmenų Madi Voterso, Roberto Džonsono ir Big Bilo Brunzi muzika, kurios dažnai klausydavosi laisvalaikiu, ir mokėsi įvaldyti jų grojimo techniką. Kingstono Menų koledže jis ilgam neužsibuvo, mat, už nepažangumą buvo išvytas. Persikraustęs į Londoną, aktyviai įsijungė į Londono bliuzinės scenos gyvenimą. Tuo metu epizodiškai groja su Aleksio Kornerio „Blues Incorporated“, o 63-jų spalį prisijungia prie „The Yardbirds“, kurios sudėtyje pabuvojo tuo metu geriausi britų gitaristai – Džimis Peidžas ir Džefas Bekas. Muzikos mėgėjų pramintas „Slowhand“ už savo įprotį tiesiog scenoje, žiūrovų akivaizdoje keisti trūkusias stygas, Erikas metus atgrojo „The Yardbirds“ sudėtyje, su jais įrašė tris singlus ir du albumus.

Eric + Yardbirds

Eric + Yardbirds

65-ais jis pakviečiamas į Džono Majalo „Bluesbreakers“ ir tai buvo lemtingas jo biografijos momentas – jo grojimas atnešė jam geriausio britų bliuzinio gitaristo vardą.

Bluesbreakers John Mayall with Eric Clapton

Dar po metų Erikas nusprendžia įkurti naują grupę ir pakviečia į ją savo buvusį kolegą iš „Bluesbreakers“, bosistą Džeką Briusą, bei būgnininką Džindžerį Beikerį, su kuriuo susipažino vieno „jam-session“ metu. Tuomet Kleptonas dar nežinojo apie sudėtingus jo naujų kolegų santykius, užsitęsusius dar nuo tų laikų, kai šie grojo „Graham Bond Organization“ komandoje. Jau per pirmas naujos grupės repeticijas tapo aišku, kad su šiais muzikantais, grojusiais džiazą, Kleptonui pavyks sukurti kažką įdomesnio, nei klasikinis bliuzas. „Cream“ – taip pasivadino naujas trio,- tapo tikra 60-jų roko scenos puošmena. Joje atsiskleidė Eriko, kaip improvizatoriaus ir naujų idėjų, kurias vėliau naudos dauguma prog – ir hardroko grupių, generatoriaus talentas. Tačiau ir tai Kleptono netenkino – jį vėl traukė prie bliuzo šaknų ir po trijų metų stulbinančios „Cream“ sėkmės grupė iširo.

CREAM

CREAM

Savo kūrybines idėjas garsusis gitaristas nutarė realizuoti kartu su savo senu pažįstamu klavišininku ir vokalistu Stivu Vinvudu, kuris ką tik buvo palikęs savo „kūdikį“ – grupę „Traffic“, tuo metu itin populiarią Anglijoje. Taip atsiranda nauja komanda „Blind Faith“, kurią dar papildo Kleptono kolega iš „Cream“ Džindžeris Baikeris ir bosistas Rikas Gričas iš „Traffic“. Įrašę albumą, muzikantai išvažiuoja gastrolių į JAV, kur su koncertais aplanko 24 miestus. Tačiau po stresų, sukeltų intensyvaus darbo, grupė sustabdė savo veiklą, neišgyvenusi nei metų.

Blind Faith

Blind Faith

Erikas toliau koncertuoja su hipių komuna-orkestru „Delaney & Bonnie & Friends” kartu su Dordžu Harisonu, Džo Kokeriu ir kitais garsiais muzikantais. Po šių “gastrolių” Erikas pagavo “kablį” ir pradėjo smarkiai gerti. Kai pritrūkdavo pinigų, jis aukcione parduodavo savo gitaras ir toliau “imdavo”.

Delaney&Bonnie&Friends

Delaney&Bonnie&Friends

Šią jo “veiklą” nutraukė seni draugai – Pitas Taušendas iš “The Who” ir Džordžas Harisonas. Erikas suburia naują kolektyvą “Derek & The Dominos” ir pradeda įrašinėti naują albumą. Šio albumo puošmena tapo daina “Layla” – istorija apie nelaimingą meilę ir meilės trikampį, kuris egzistavo realiam gyvenime. Šis trikampis – tai pats Erikas, jo artimas draugas Džordžas Harisonas ir Džordžo žmona Pattie Boyd.

Derek & The Dominos

Derek & The Dominos

Asmeniniai pergyvenimai ir karjeros peripetijos nustumia Eriką į narkomaniją. Jis pradeda vartoti heroiną… Į pagalbą vėl ateina Pitas Taušendas, kuris pasiūlo Erikui pabandyti prieštaringai vertinamą, bet efektingą elektro-akupunktūrinį gydymo kursą. Reabilitacija pavyksta puikiai. Kleptonas vėl pradeda koncertuoti ir įrašinėti albumus – diskas „461 Ocean Boulevard“ su puikiu hitu „I Shot the Sheriff“ užima aukščiausias hit-paradų vietas. Kai kurie kritikai ir Kleptono gerbėjai nusivylė jo darbais: jiems nepatiko naujas, švelnus jo gitaros skambėjimas, toks kaip albume „Just One Night“, tačiau bliuzo gerbėjai pajuto jo grojamoj muzikoj pažįstamas gaidas. Deja, šis periodas pačiam Erikui vėl tampa nelaimingu: jį persekioja sunkios problemos, susijusios su alkoholiu. 1981 metais jį paguldo į ligoninę, iš kurios po sėkmingo gydymo jis sugrįžta kupinas naujų kūrybinių idėjų, įrašo kelis sėkmingus albumus ir keičia asmeninį gyvenimą, išsiskirdamas su Pati.

1974 eric clapton
Atrodo, kad gyvenimas grįžta į įprastas vėžes, bet likimas suduoda smūgį: 1990 vasarą Eriko draugai, gitaristas Stivi Rej Von, Kolinas Smitas ir Nigelis Braunas žūsta sraigtasparnio katastrofoje po koncerto. Tačiau šį kartą likimas pasigailėjo paties Eriko: jis irgi turėjo skristi šiuo sraigtasparniu, bet liko dalinti gerbėjams autografų…

eric+stevie ray vaughan+friends

eric+stevie ray vaughan+friends

Po kelių mėnesių muzikantas patiria dar žiauresnį smūgį: jo ketverių metukų sūnus Konoras iškrenta iš Niujorko dangoraižio 53-iojo aukšto…Erikas parašo širdį draskančią baladę „Tears In Heaven“ ir trejiems metams nutraukia muzikinę veiklą.

Eric and Conor

Eric and Conor

Po trejų metų Erikas Kleptonas grįžta su bliuziniu albumu „From The Craddle“, o 2000-aisiais kartu su bliuzo karaliumi B.B. Kingu įrašo albumą „Riding With The King“. 2013 metais jis įrašė savo 22 albumą, tais pat metais įvyko vienintelis jo koncertas Lietuvoje. Karjeros pradžioje gerbėjų vadinamas „Dievu“ (Londono metro ant sienos užrašyta „Clapton Is God“),

7548378_f260dabar tai vienas geriausių gitaristų (antras po Džimio Hendrikso) ir vienintelis muzikantas, tris kartus įvestas į „Roko Šlovės“ muziejų; daugkartinis „Grammy“ laimėtojas – vien 1993 metais jam įteikti apdovanojimai pačiose prestižiškiausiose nominacijose: „metų albumas“ – „MTV Unplugged“, „metų daina“ – „Tears In Heaven“ ir „metų įrašas“ – „Tears In Heaven“.

Eric riding with the BB King

Eric riding with the BB King

2010 metais Erikas paskelbė, kad parduoda 70 savo gitarų ir visus už jas gautus pinigus – 2,15 milijonų dolerių – skiria narkomanų ir alkoholikų reabilitacijos centrui Antigoje.
Po savo mirties jis nori būti palaidotas šalia savo sūnelio Konoro…

 

Reklama
 
2 Komentaras

Publikavo kovo 29, 2014 Uncategorized

 

2 atsakymai į “Erikui “Slowhand“ Kleptonui – 69

 1. dzilbus

  kovo 31, 2014 at 7:05 am

  Dekoju, Igori, už gerus rašinius. Atrodo – viską žinai, o paskaitai ir randi dar daug nežinomų detalių

   
  • Anonimas

   kovo 31, 2014 at 9:33 am

   Ačiū, stengiuosi. Mano archyve dar yra daug įdomių, mums mažai žinomų dalykų.

    

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: