RSS

Balsas. Janis Joplin

20 Sau


                                                                                          „nuolat  „paėmusi“, besikeikianti, staigiai   „užsivedanti“ ir atvėstanti, amžinai „po kaifu“ Pirmoji Roko Dama“ 

                                                                                       janis joplin

    Ji buvo pirma tikra rokenrolinė boba. Nuo to laiko niekas daugiau nematė ir negirdėjo nieko panašaus į šią teksasietę merginą, išplaukiusią iš psichodelinio San-Francisko rūko 67-aisiais. Besikeikdama kaip krovikas, tiesiai iš bonkos siurbdama „Southern Comfort“, apsirengusi it taboro čigonė, Dženis visiškai netilpo į pop-divos rėmus. Savo dainavimu ji smogdavo tiesiai į veidą ir tarpkojį. Tai buvo seksas: geidulys, poreikis, paieška, pasitenkinimas. Bet tai buvo ir meilė su visais savo džiaugsmais ir kančiomis.

122   

    Ji tapo dainininke, nustačiusi „unwritten law“ moterims roko muzikoje. Ji parodė, kad scenoje gali būti savaime netobulas: toks, kaip ji – su jos laukine, neprižiūrima šukuosena, veido bruožais, tolimais nuo visuotinai pripažinto idealo, nesveikai išbalusi nuo įvairių substancijų. Bet akimis, kupinomis ugnies, ir balsu, perteikiančiu visus džiaugsmo, skausmo, geismo ir nevilties niansus. Dženis nedainavo bet ko, o tik tai, ką jautė savo siela. Iki Dženis buvo manoma, kad dainuojanti moteris turi atrodyti ir elgtis taip, tartum būtų pasiruošusi užsiimti meile su bet kuriuo vyru salėje. Jai gi vieno buvo mažai:“ Scenoje aš užsiimu meile su 25000 vyrų, o paskui…vieniša einu namo“.

janis joplin

    Jos rūbai ir manieros metė iššūkį egzistuojančioms davatkiškoms moteriškumo normoms. Dženis galima pastatyti paminklą vien už tai, kad ji apgynė savo individualumą, tapo „savu bičiu“ ten, kur visada karaliavo vyrai. Dar ji davė mums savo Balsą – užgimusį jos sielos gelmėse, persisunkusį per visus bliuzo, soul, folko ir kantri sluoksnius, spontaniškai išsiveržusį per visų grupių, kuriose ji dainavo, muziką. Ji buvo labai seksuali ir tą faktą turėjo pripažinti kiekvienas, įžengęs į jos kambarį, kur ant sienos virš jos galvos lūpdažiu buvo parašyta:  “ The world‘s greatest sex object“.

janis joplin

     „Visą gyvenimą aš svajojau būti bitniku, susitikinėti su heavies, kaifuoti, dulkintis ir linksmintis; tai viskas, ko norėjau iš gyvenimo. Bet aš žinojau, kad turiu gerą balsą ir visada jo dėka užsidirbsiu porą centų alui. Ir staiga mane lyg kas būtu įmetęs į šį rokbendą. Klausykit, kai šie muzikantai užgrojo, iš už nugaros pradėjo eiti garsas su energiją įkraunančiu bosu, aš pagalvojau: tai yra kažkas tokio, apie ką aš svajojau visą gyvenimą! Staiga atsirado toks kaifas – geresnis, nei su bet kokiu vyru! Hipiai tiki, kad pasaulis gali tapti geresnis. Tačiau bitnikai žino, kad jis geresnis netaps ir sako: eina velniop šitas pasaulis, mes kaifuosim ir gerai leisim laiką”.   

                                                   (heavies – hipių žargone: žmonės, vartojantys sunkius narkotikus).

Janis Joplin

       Būdama kraštutinumų būtybe, ji apnuogindavo savo sielą, dainuodama „Ball & Chain“ su nenumaldomo sielvarto spazmais balse ir pereidama prie labiau rafinuotų ir subtilių momentų, kaip tai darė originaliai aranžavusi savo meilužio, Kriso Kristofersono dainą „Me and Bobby McGee“, tapusią megahitu jau po jos mirties. Beje, pavertusi jos autorių iš nežinomo folk muzikanto muzikos bei kino žvaigžde.

     Pati Dženis vadino save „Pearl“, bet kažkas kitas davė jai kitą, būtent jai skirta vardą: “prisigerianti, besikeikianti, nuolat „paėmusi“, staigiai „užsivedanti“ ir atvėstanti, amžinai „po kaifu“ rokenrolinė boba“. Mažai kas žinojo, kad iki tos tragiškai lemtingos viršdozės 1970-jų spalį ji sukišdavo į save heroino tiek pat ir su tokiu pat uolumu, kiek ir savo mylimiausio „Southern Comfort“ viskio. Ir kad miegojo ir su vyrais, ir su moterimis…Ir tame irgi buvo jos pašėlęs fenomenas.

janis joplin

    Ji įkvėpė ne vieną ilgaplaukių kartą, besiklausančią jos su geriausiu draugu Džeku Denielsu, visus tuos, kurie norėjo išgirsti kitos širdies plakimą.

     „Visa tai – jausmai. Kas visiškai užvaldo tave, tai primena seksą, bet aukštesne prasme. Meilė, aistra, šiluma – visa tai, kas paliečia mus iš vidaus ir atneša tokį malonumą. Čia seksas tik viena iš sudedamųjų. Kai dainuoju, aš negalvoju. Aš užsimerkiu ir jaučiu…jaučiu kaifą“.  

Janis1969

    …Ją rado gulinčią ant grindų tarp lovos ir naktinio staliuko. Ji buvo su trumpais marškiniais ir rankoje laikė puspenkto dolerio. Dozei? O gal tiek kainavo bilietas į kitą, geresnį pasaulį?…  

 

 

 

 

 

Reklama
 
Parašykite komentarą

Publikavo sausio 20, 2014 Uncategorized

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: