RSS

If you want to be a hippie…

13 Geg

           If you want to be a Hippie put a flower on your pipi

                                                                                    folkloras

hippies1

      Karts nuo karto medijose išlenda įvairūs opusai apie hipius, jų kultūrą bei jų pasipriešinimą komunistinei santvarkai. Blusaturgy „papigiai“ pirkau superinę knygelę apie šią žmonijos atmainą. Ir kaip prasiveržė prisiminimai!, ba ir aš būdamas jaunas hipiavau, kol nepaėmė į „čebatus“. Savaime aišku, kad šlovingoje raudonojoje armijoje šį kapitalistinį užkratą iš manęs bandė įvairiom priemonėm išmušti, bet buvau nepalaužiamas kaip Melnikaitė M. Taigi, bandysiu pasitelkdamas atmintį ir liaudišką folklorą išguldyti popieriuje, ką mačiau, girdėjau ir žinau. Žodžiu, kas tie hipiai yr.

 

      Kada viskas prasidėjo?

 

      Pradžia galima būtų pavadinti praeito amžiaus 40-jų pabaigoje Amerikoje įvykusį nekontroliuojamą būsimų hipių tėvų dauginimąsi. Karas baigėsi, Hitleris, perskaitęs brošiūrėlę apie budizmą, susidegino kaip koks lama, į šalį grižo tūkstančiai GI, ištroškusių moteriško švelnumo. Kaip žinia,  jankių auto buvo puikiai pritaikyti meilės proveržiams (ypač užpakalinės sėdynės), tai ko nesiveisti. Visas šis procesas buvo pavadintas „baby boom“. Šio proceso rezultatas buvo puikus – atsirado daugybė potencialių „amerikietiškos svajonės“ vykdytojų. Jos schema buvo paprasta: „pabaik koledžą, prisigimdyk vaikų, paimk ipoteką, ark visą gyvenimą, atiduodamas kreditus ir užsilenk“. Šis lozungas puikiai atspindėjo Sistemą , bet daugelį būsimų hipių veikė kaip vėmimą skatinančios tabletės, todėl atsirado tuntai gudruolių, kurie suprato, kad laikas tept slides ir eiti miškan.

comune1

 

    

                         If society wants me to be an outlaw, then I‘ll be an outlaw and a damned good one.  That‘s something people need. People at all times need outlaws

                                                                                                           

                                                                                   Ken Kesey                                                                                                                                              

         Taigi, minėti palikuonys pasiuntė gimdytojus ant trijų raidžių, susibėgo į didelį „tūsą“: dirbo laisvu grafiku, kas kūrikais, kas pusher‘iais, kas gatvės muzikantais etc., gyveno komunose, kur augino ekologiškai švarius pomidorus, užsiminėjo free love, plėtė sąmonę ir klausėsi muzikos. Trumpiau sakant, jaunatviškas maištas su daunšiftingo elementais.

comune2

 

       Į valstybę ir politiką hipiams (pavadinimą ir gyvenimo būdą pasiskolinusiems iš 40-50-jų hipsterių) iš pradžių buvo nusispjauti. Tačiau labai greitai paaiškėjo, kad valstybei nebuvo nusispjaut – prireikė mėsos Vietnamo karui. Potenciali mėsa suskubo pareikšti savo nepritarimą, siųsdama ant tų pačių trijų raidžių vyriausybę ir patį Lindoną B. Džonsoną. Populiarus tų laikų eilėraštukas: „Hey! Hey! LBJ! How many kids did you kill today?“.

not war

 

      Ši dainelė pasklido po visą šalį ir hipiai tapo žinomi, tačiau veikiai atsirado šeškų ir prielipų, kurie nusprendė, kad protestuoti prieš karą Vietname yra madinga. Protestai vyko amerikietiškai ir vadinosi campus politicos. CP – tai toks univero studentas, kuris dar per pirmą semestrą susuko visus vadovėlius į „skrutkes“, o per antrą su tom „skrutkėm“ pilnai išrūkė savo smegenis. Negana to, prisiklausęs nukvakusio feministinių pažiūrų profesoriaus, sužinojo tiesą: kapitalizmas yra pasaulio blogis; Amerika yra totalitarinis pragaras ir dėl visko kalti balti heteroseksualūs vyrai. Taigi šie įdomūs tipažai susibėgdavo į bet kokias demonstracijas ir maršus – by tik parėkt. Skiriamasis bruožas – marškinėliai su Če Gevaros arba Mao Czeduno abrozėliais ir baneriai su lozungais „Proletarians of all countries, unite!“. Savo ideologinę poziciją įtvirtindavo Molotovo kokteiliais nusiaubdami kokią valdišką kontorą. Pajutę, kuo čia kvepia, tikri hipiai tyliai išnešė muilą, juolab kad 60-eji ėjo į pabaigą ir daugelis jų artėjo prie Kristaus amžius, tad lakstymas su plakatais ir bonkykių mėtymas tokiam amžiuj lyg ir praranda savo šarmą.

legalize marijuana

 

      Kaip ten buvo toj Amerikėj iš tiesų, reikėtų paklausti pas likusius gyvus tikrus hipius, bet… vargu bau ar tokių liko, dabar tie, kurie bėgiojo su ilgais plaukais ir gėlėtais drabužėliais, šiandien yra pasiturintys middle-class pensininkai, nekenčiantys socialistų, bedarbių, gėjų ir nelegalių emigrantų, kaupiantys ginklų arsenalą ir įrenginėjantys atomines slėptuves savo garažėliuose. Laukia Fallout‘o, kuris prasidės po to, kai demokratai galutinai prašiks Ameriką.

 

                          A hand on your cock is more moral – and more fun –

then a finger on a trigger

 

                                                                                      Lawrence Lipton

 

 

Skiriamieji bruožai.     Hipiai buvo pasyvūs priešai bet kokio glamūrinio popso, smurto ir vartotojiškos visuomenės. Rengdavosi gelėtais kliošais, apsegiotais „grafkėm“, varpeliais arba lemputėm, ant kaklo kabindavosi daugybę karolių, plaukai buvo perrišami juostele (kad substancijų garai nenuneštų stogo), ant pavadėlio mėgdavo vedžiotis triušį arba tampydavo prasmirdusį seną batą.

hippy-bus

 

     Muzikoje dominavo psichodelija, hard rokas, progresyvas ir acid rokas, bet jie žanrų neskyrė, o viską vadino rock‘n‘roll.  Mėgstamiausia muzika: The Doors, Jethro Tull, The Byrds, Jimi Hendrix, Jefferson Airplane, Country Joe & the Fish ir pan., nors dauguma tų grupių savęs hipiais nelaikė.

Hendrixwoodstock

 

             The Beatles thing had just gone beyond comprehension. We were smoking marihuana for breakfest. We were well into marihuana and nobody could communicate with us, because we were just all glazed eyes, gigling all the time. In our own world

                                                                                             John Lennon

 

     Also, didele dalis hipių buvo jaunos mergičkos, su kuriomis galima buvo „pasitūsint“, tik savo išvaizda jos prašyte prašėsi išprausiamos. Asmeninės higienos jos laikėsi gan…neformaliai. Graži mergina buvo daugiau išimtis, nei taisyklė. Free-love‘inės merginos paprastai būdavo baisios, kaip vizijos po suvalgytų musmirių. Kaip žinia, kuo daugiau alkoholio, tuo mergina gražesnė. Deja, tokiam kiekiui alkoholio hipiai pinigų neturėdavo.

stop the war nude

 

            The Hippies are a gold idea – love, flowers, and that is great – but when you see the other half of it, it‘s like anything. I love all these people, too, those who are honest and trying to find a bit of truth and to straighten out the untruths. I‘m with them one hundred persent, but when I see the bad side of it, I‘m not so happy

                                                                                         George Harrison

 

     Savo dvasiniu tėvu hipiai paskyrė genialų mokslininką Albertą Hofmaną, išradusį „Lucy in the Sky with Diamonds“, dirbusį garsioje farmaceptinėje  „Sandoz“ kontoroje. Beje, darbas realiai buvo pakankamai linksmas ir kreatyvus: ieškodamas psichodelinių medžiagų, jis buvo nuvykęs į Meksiką bei kitas lotynamerikas grybauti ir pasirinkti visokių žolyčių. Iš jų išskirdavo psichoaktyvias medžiagas, dažnai apturėdamas trip‘ą. Šiuolaikinis ofisinis planktonas apie tokį darbą gali tik svajoti! Hofmanas savo pvz. įrodė, kad „Lucy“ nekenkia sveikatai (jeigu nerysi arkliškom dozėm), ir mirė būdamas 102 metų.  Timotis Liris ir Kenas Kizis išplatino šios substancijos reklamą po visas Valstijas ir sukūrė hipių ideologiją.

love not war

demonstration time

 

   

                                What I have to say can be summed up in six words –

                                      Tune In, Turn On,    Drop Out

                                                                                             Timothy Leary

 

     Hipiai domėjosi krišnaizmu, budizmu ir šamanizmu, tačiau buvo ir atskira rūšis-  hipiai-bedieviai. Kultinės knygos buvo Ričardo Bacho „Džonatano Livingstono žuvėdra“, Keno Kizio „Skrydis virš gegutės lizdo“, Hermano Hesės „Stepių vilkas“, Roberto Heinleino „Svetimas svetimoje šalyje“, indų Vedos, Keruako „Dharmos valkatos“ ir daugiatomiai Kastanedos darbai.

 

           The doors of perception were flung open and everybody in the rock scene was liberated. They would no longer conform

                                                                         Jack Good, TV producer of the 60‘s

 

Šioje šalyje (buv. LTSR)

Kaip dainavo BG, intelektualioms mažumoms žinomas vardu Borisas Grebenščikovas:

                                             Панки любят грязь, а хиппи—цветы.                                        И тех, и других берут менты.

     Hipių subkultūra pas mus atsirado praeito amžiaus 60-jų pabaigoje. Nieko bendro su Amerikos hipiais jie neturėjo, nes SSSR nebuvo karo Vietname, LSD ir, kaip visi puikiai žinome, sekso taip pat. Šis judėjimas turėjo kovos prieš Sistemą bruožų, kuri pasireikšdavo nusišlapinimu ant partijos komiteto sienų ir vėliavų plėšimų per sovietines šventes. Muzikos buvo klausomasi per „Spidolą“, gaudant Radio Luxembourg arba Amerikos Balsą ir tai buvo tos pačios grupės, kurias mėgo jų pusbroliai Amerikoje. Labiausiai pasižymėjusius gaudė milicija ir draugovininkai, nukirpdavo plikai ir atiduodavo arba į psichuškę arba į KGB, kur išrašydavo „vilko bilietą“, o tai reiškė, kad tavęs joks butų ūkis nepriimtų dirbti gatvių šlavėju. Jau nekalbant apie stojimą į univerą.

autostop

     Hipiai mėgdavo keliauti autostopu, nes pinigų valdiškam transportui neturėjo ir nuvažiuoti į Taliną arba Rygą buvo brangu. Kelionė į Piterį arba kokį Muchosranską prilygo kelionei su šunimis į Šiaurės ašigalį.

    Jie gal ir toliau būtų važinėję autostopu ir gadinę valdišką turtą, bet staiga tik pyst! ir Imperija žlugo. Bet liko Sistema, kuri persidažė kitom spalvom, bet iš esmės liko ta pati.

Pasakėlę apie šiuolaikinių hipių porūšius seksime kitą kartą.

Thank you. Good night.

 

Reklama
 
Parašykite komentarą

Publikavo gegužės 13, 2013 Uncategorized

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: