RSS

“Dark Side Of The Moon“ švenčia jubiliejų

30 Kov

darkside

Neabejoju, kad Dark Side of the Moon jūs klausėtės daugybę kartų ir atmintinai žinot ne tik kiekvieną teksto eilutę ar melodiją, bet ir kiekvieną garsą- širdies ar laikrodžio dūžį, kiekvieną kasos aparato spustelėjimą ir dar daug kitų keistų ir įdomių mus supančių garsų, radusių vietą šiame diske. Bet kiek daug jūs iš tiesų žinot apie šį progresyvinio roko šedevrą, kuris šį mėnesį švenčia savo 40-ies metų jubiliejų? Albumo koncepcijos pagrindą sudaro tvirtinimas, kad šiuolaikinis gyvenimas tiek prieš keturiasdešimt metų, tiek dabar, yra kelias į beprotybe, tačiau individas visomis jėgomis tam priešinasi. Beprotybė pagimdo albumus apie beprotybę, o albumai apie beprotybę sukelia nesveiką norą rinkti apie juos įvairius smulkius faktus ir faktelius.

pinks

„Diskusija, kuri lėmė albumo atsiradimą, įvyko prie virtuvės stalo mano namuose Kamdene“- prisimena būgnininkas Nikas Meisonas. „Tai buvo gan keista: juk mes kasdien matemės studijoje, tačiau susikaupti ties nauju projektu reikėjo kitos aplinkos. Mes turėjom kelis nebaigtus kompozicijų iš ankstesnių įrašų sesijų fragmentus bei kelias naujas Rodžerio dainas. Streso tema buvo viena pagrindinių būsimo albumo temų, nors tuo metu jokio nerimo mes nejautėm. Atvirkščiai- tada buvo vienas stabiliausių mūsų gyvenimo laikotarpių. Tačiau nežiūrint tokio ramaus gyvenimo, mes surašėm visą sąrašą šiuolaikinio gyvenimo sunkumų ir įtampos faktorių, kurie turėjo mums nemenką poveikį: įtemptas darbo grafikas, kelionės, skrydžių baimė, pinigų pagunda, mirties baimė ir pagaliau protinė įtampa, besiribojanti su pamišimu… Apsiginklavęs šiuo sąrašu, Rodžeris išėjo tęsti darbo prie būsimų dainų tekstų“.

Ir štai šiandien, po 40-ies metų, mes galim smulkiau pastudijuoti šio albumo koncepciją. Pradėsim nuo disko viršelio- kaip žinia, grupės nariai šiam atributui skirdavo itin didelį dėmesį, tačiau šiuo atveju išsirinkti albumo viršelio dizainui prireikė vos trijų minučių. Stormas Torgersonas, kuris dirbo su jais ne pirmus metus, atnešė į Abbey Road studiją, kur „Pink Floyd“ įrašinėjo naują albumą, septynias albumo viršelio versijas. „Jie atėjo, užmetė akį į tuos darbus, pažvelgę vienas į kitą linktelėjo galvom ir pasakė, rodydami į prizmę „Šitas!“. Tai truko tris minutes“,- prisimena Torgersonas. Jokie įkalbinėjimai pažiūrėti kitus variantus jų neitikino:“ Viskas,- pasakė jie,- dabar mes einam dirbti toliau“. Vienintelis dalykas, kuris jiems nepatiko, buvo jų nuotrauka posteryje, tačiau ji ir liko tokia, kaip pirminiam variante. Dar vienas posteris, kuris vaizdavo piramides, pareikalavo ypatingų pastangų: dizaineris specialiai skrido į Egiptą, kad nufotografuotų piramides nakties metu.

37742298

Kurį laiką albumas turėjo darbinį pavadinimą „Eclipse (A Piece for Assorted Lunatics)“ dėl labai paprastos priežasties: 1972 metais grupė „Medicine Head“ buvo išleidusi albuma „Dark Side of the Moon“, tačiau šis albumas nepasiekė populiarumo, „Pink Floyd“ grįžo prie šio pavadinimo.

Nors dainos „Money“ pagrindą sudaro bliuzinė akordų seka,  jos stilistikai didele įtaką turėjo grupės „Booker T and the MGs“ kurinys „Glass Onions“. „Aš pagalvojau, kad mes galim įnešti į mūsų dainos skambėjimą kažką panašaus ir niekas net nepastebės, iš kur mes tai paemėm. Iš tiesų, keista, kai pagalvoji, kad mieli vaikinai iš Britanijos, studentai-architektai, staiga pradėjo domėtis fanku“,- sakė Deividas Gilmoras.

Kompozicijos „Speak To Me“, atidarančios albumą, autoriumi yra nurodytas tik Nikas Meisonas, dėl ko Votersas dažnai pareiškia, kad šis faktas jam kelia pasipiktinimą. Jis teigia, jog būgnininkas prie jos kūrimo mažiausiai prisidėjo. „Tai buvo kaip dovana ir tada niekas ypatingai neprieštaravo“.

pink live

„Us and Them“ buvo parašyta trim metais anksčiau ir turėjo įeiti kaip garso takelis režisieriaus Antonionio filmui „Zabriskie Point“. „Mes ją ruošėm filmo scenai, kur policija malšina studentų riaušes Kalifornijos universiteto kampuse,- sako Gilmoras.- Mes galvojom, kad ramios ir gražios muzikos bei vykstančios ekrane prievartos kontrastas ekrane atrodys įspūdingai. Mes taip ir nesupratom, kodėl Antonionis pareiškė: „Aaam-taai-neelaabai-geraai-šiam-epizooodui“.

Itin ausylūs melomanai pačioje kūrinio „Elipse“ pabaigoje, dešiniame garso kanale, gali išgirsti vos girdimus „Bitlų“ dainos „Ticket to Ride“ garsus. Matyt, kažkur fone grojo šis gabalas ir visai netikėtai papuolė į „Pinkų“ kompoziciją. Didysis ketvertukas jokių atskaitymų už šią dainą nereikalavo…

Bet štai sesijinė vokalistė Kler Tori užsiprašė ir po 30-ies metų gavo nemenkus autorinius už savo puikų indėlį į kompoziciją „The Great Gig in the Sky“. Ir ne tik autorinius, bet kai ką ir svaresnio – jos vardas, kaip kūrinio bendraautorės, bus minimas visada ir visose albumo kopijose, kurios pasirodys po 2005 metų. Šią privilegiją ji išsikovojo per teismą. Iškart po įrašų sesijos jai buvo sumokėta tik 30 svarų ir dar dvigubai tiek, nei buvo numatyta pagal tada galiojantį tarifą, nes įrašas buvo daromas sekmadienio vakarą. Kai biografas Džonas Harisas paklausė jos, kodėl ji taip ilgai delsė su teismo procesu, ji sakė: „Visus tuos metus žmonės klausė, ką aš manau daryti. Bet pasidomėjusi, sužinojau, kad procesas kainuos baisius pinigus; be to, jei aš imčiausi šio reikalo, mane apšauktu skandaliste. Ir kai aš užbaigiau karjerą, nutariau imtis šito darbo.“

dark side

Pirma mintis, kuri ateina į galvą išgirdus jos vokalą,- „taip gali dainuoti tik tamsiaodė!“, tačiau taip nėra. „Mes įsivaizdavom, kad tai turėtų būti kažkas panašaus į Madelin Bell arba Doris Troy ir nepatikėjom savo akim, kai į studiją įėjo balta moteris, panaši į namų šeimininke“,- pasakojo Gilmoras. „Bet kai ji pravėrė burną…Nors tai ir nebuvo visai tai, ko mes norėjom, bet ji išgavo tokį iš kojų verčiantį garsą, kad mes ją iškarto pamilom.“  Iš pradžių „The Great Gig in the Sky“ buvo atliekamas su religinių skaitymų fragmentais vietoj moteriško vokalo, o koncertuose buvo atliekamas kaip instrumentalas ir vadinosi „The Mortality Sequence“. Jam skambant, buvo paleidžiamas įrašas su „Laiško efesiečiams“ skaitymu ir fragmentas iš BBC tok-šou su teologu Malkolmu Mageridžu.

Kler Tori užduotis buvo kelias minutes dainuoti be žodžių. Votersas prisimena: „Kler atėjo pas mus į studiją ir mes jai pasakėm: „Šioje dainoje nėra žodžių, bet ji apie mirtį, tai sudainuok ką nors tokio“. Manau, mes įrašėm viską pirmu bandymu. Ir tada visi pasakė: „Nieko sau!… Tai būtų viskas. Štai tavo 60 svarų“. Pati Kler sako, kad bandymų buvo du su puse ir ji visą laiką galvojo, kad „Pink Floyd“ nepanaudos įrašo, kol nepamatė jau išleisto albumo parduotuvėje. „Aš atėjau, užsidėjau ausines ir sudainavau kažką tipo „Ooh-aah, baby, baby-yeah-yeah“, bet jie pasakė: „Ne, ne, mes šito nenorim. Jegu mums reiktų kažko tokio, mes pasikviestume Doris Troy“. Jie paprašė sudainuoti ilgesnes natas… Atsimenu, aš pagalvojau: „Aš visai, visai nežinau, ką daryti. Gal reikia jiems padėkoti ir išeiti? Bet paskui pagalvojau: „Gal įsivaizduoti, kad aš muzikos instrumentas?…“  Antras dublis išėjo gerai, bet man atrodė, kad tai, ką aš sudainavau, labiau primena katinų bliovimą per morčių. Aš palikau Abbey Road su tą mintim, kad šis eksperimentas nepavyko, kol parduotuvėje nepamačiau albumo su savo pavarde ant voko…“

moscow

Nuolankiam jūsų tarnui nuskilo laimė girdėti atliekant šį kūrinį gyvai dviejų skirtingų vokalisčių. Deja, tai nebuvo Kler Tori, bet kitos nei kiek nepagadino reikalo. Pirmą kartą tai buvo 1989 metais Maskvoje: tada jį atliko Rachel Fury ir pastatė visą „Olimpijskij“ salę ant ausų. Antrą kartą „Pink Floyd“ teko pamatyti Prahoje 90-iais. Bek-vokalistes buvo parinktos superinės: Sam Brown (pamenat simpatišką blondinę, kuri dainavo populiarią tuo metų dainą „Stop“?) ir dvi juodaodės vokalistės – Durga McBroom bei Claudia Fontane. Dainą jos atliko pasikeisdamos ir turiu pripažinti,- juodukės buvo geriausios, nors ir lyderiavo Sam Brown.

Idėja pakviesti Kler Tori priklausė albumo garso inžinieriui Alanui Parsonsui. Prieš darant įrašą Kler girdėjo tik vieną „Pinkų“ dainą – „See Emily Play“. „Jie nebuvo mano mylimiausia grupė. Jeigu man paskambintų kas nors iš „Kinks“, aš pašokčiau iki Mėnulio iš laimės“,- sakė Tori. Visą albumo miksavimą padarė Parsonsas ir buvo labai laimingas, kad grupės muzikantai jam netrukdė: „Jie labai žavėjosi „Monty Python‘s Flying Circus“ šou, kuris buvo transliuojamas per Anglijos TV ir eidavo jo pasižiurėti, tad man niekas netrukdė daryti juodraštinį miksą. Aš galėjau suteikti įrašui savo braižą.“ Jau ne vieną dešimtmetį jo ir „Pink Floyd“ santykiai yra šalti. Manyčiau, kad Alano Parsonso kaip atlikėjo muzikinė karjera buvo sėkminga iš dalies ir dėka darbui su „Dark Side..“.

on stage

Butlegas su visomis būsimo albumo kompozicijomis dienos šviesą išvydo žymiai anksčiau, nei originalus albumas. Dar 1972-jų sausį „Pink Floyd“ bandė atlikti „Dark Side“ gyvai, tačiau sugedo magnetofonas ir įrašą teko nutraukti po „Money“. Vėliau problemos buvo išspręstos ir koncertinis variantas buvo įrašytas bei perkeltas į vinilą,  kuris tapo labai populiarus. Tik po metų išėjo originalas, bet butlegą jau girdėjo daug žmonių.

Albume girdim daug įvairių balsų, dėl to galima „kaltint“ Rodžerį Votersą, kuris ėmė „interviu“ iš žmonių, sutiktų Abbey Road studijoje, kad įdomiausių pokalbių fragmentus įjungtų į albumą. Vienas iš balsų priklauso grupės „Wings“, kuri tuo metu studijoje įrašinėjo albumą, gitaristui Henriui Makalohui. Dainos „Money“ pabaigoje jis sako: „ Aš nežinau…aš tada buvau labai girtas“,- jis pasakojo apie konfliktą su žmona. Polo ir Lindos Makartni balsai taip pat buvo įrašyti, bet į albumą nepapuolė, kaip sakė Rodžeris-„jie nebuvo natūralūs“.

„Dark Side of the Moon“ iki šių dienų yra rekordininkas:  jis žurnalo Billboard Top 200 sąrašuose nepertraukiamai išbuvo 591 savaitę nuo 1973 iki 1988 metų. Prieš tai buvusį rekordininką Džoni Metiso albumą aplenkė keliais metais.  Jungtinėsė Valstijose buvo leista parduoti tik 15 milijonų albumo kopijų, bet iš tikrųjų buvo parduota žymiai daugiau. 1998-ais 15 kartų buvo pripažintas platininiu (platininis – 1 milijonas kopijų), tačiau marketingo sistema SoundScan suskaičiavo, jog parduota buvo apie 21 milijoną kopijų.

1974_07_5

„Pink Floyd“, turėdami du ryškius lyderius, nustojo egzistuoti 1985 metais, kai Votersas paskelbė, kad palieka grupę ir kai sužinojo, jog grupė nutarė tęsti karjerą be jo, jis pradėjo teismo procesą. „Nei Devidui, nei Rikui, nei Nikui nereikėjo rašyti dainų tekstų.  Jie niekada negalės daryti to geriau už mane. Visa, ką rašo Devidas, tai antrarūšė rašliava“,- pareiškė jis 1987 metais.

Po kiek laiko Rodžeris ir nauja grupė pradėjo koncertuose groti „Dark Side of the Moon“,- „Floydai“ darė tą patį. 1994-ais Devidas

Pakvietė Votersą į turne: „Aš maniau, fanai apsidžiaugs. Bet mes beveik tikrai žinojom, kad jis nesutiks. Tačiau mūsų pasiūlymas tikrai nebuvo pokštas“,- sakė Gilmoras. 2005 metais klasikinė grupės sudėtis sugrojo mini-setą labdaringame muzikiniame maratone Live 8. Visos kalbos apie „Pink Floyd“ atgimimą po koncerto liko tik kalbomis…pink-floyd-live-8-2005

Egzistuoja daugybė albumo kaver-versijų pradedant Phish ir „Dream Teatre“, kurie koncertuose atliko visą  „Pinkų“ albumą. „The Flaming Lips“ išleido studijinę versiją; taip pat yra bluegrass, a capella, styginio kvarteto versija, jau nekalbant apie reggae Dub Side of the Moon.

Albumas nominuotas Grammy apdovanojimui, bet apdovanojimas atiteko Alanui Parsonsui už geriausią garso režisūrą („Best engineered recording, non-clasical“).

Grupės muzikantai prisiekinėja, kad jie niekad nematė filmo „Ozo šalies burtininkas“, kai įrašinėjo albumą ir net nė karto apie jį nepagalvojo. Bet milijonai grupės fanų vis dar paleidžia filmą ir albumą sinchroniškai. Norit – pabandykit! (Legenda byloja, kad atlikus šį veiksmą, atsiranda emocinis ryšys tarp grojamos muzikos, filmo ir žiūrovo-klausytojo. Taip pat atsiranda daug panašumų tarp filmo siužeto ir dainų tekstų)

waters

Linksmų švenčių!

Reklama
 
Parašykite komentarą

Publikavo kovo 30, 2013 Uncategorized

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: