RSS

Albertas Goldmanas “Džono Lenono gyvenimai“

14 Gru

    

Knygos fragmentai. Pirmoji dalis.       

1980-ųjų spalio viduryje, Markas Čepmenas, storas, akiniuotas jaunuolis vaikišku veidu, dirbęs apsauginiu vasaros stovykloje Vaikiki-Bič, perskaitė straipsnį „Eskvairo“ žurnale. Straipsnio „Džonas Lenonas. Kur tu?“. paantraštė skelbė: „Bitlo, kuris du dešimtmečius praleido ieškodamas Meilės ir Nušvitimo, o rado karves, palydovinę televiziją ir nekilnojamą turtą Palm-Biče, paieška“.John

Žurnalistas Lorencas Šeimsas, gavęs sunkiai įvykdomą užduotį ištraukti į dienos šviesą tuo metu patį didžiausią nuo Gretos Garbo laikų atsiskyrėlį, nesugebėjo prasiveržti per „Mažino liniją“, kuria pastatė Lenonai. Neturėdamas galimybės rašyti apie žmogų, su kuriuo nė karto nebuvo susitikęs, Šeimsas pradėjo postringauti apie Džono turtą: jo akcijas, fermas, karves, prašmatnius dvarus. Tas, kurį milijonai laikė „kartos sąžine“, iš tiesų buvo „keturiasdešimtmetis biznesmenas, valdantis 150 milijonų turtą…turintis gerus advokatus, padedančius paslėpti nuo mokesčių pinigus…trumpai tariant buvo vaikinas nedarantis klaidų ir kuriantis muziką“. Greičiausiai Šeimsas aprašydavo Joko, o ne Džoną.(…)

screamin'

Likdamas savo žmonos šešėlyje, Džonas pats išprovokavo tokius užsipuolimus. Ir jis turės sumokėti už šią painiavą, nes Markas Devidas Čepmenas ieškojo „garsios aukos“. Tad, perskaites straipsnį „Eskvaire“, jis žinojo, ką nužudyti. Būdamas niekinga asmenybe, pasiruošęs bet kokia kaina išgarsėti , Čepmenas, atsidūręs Atikos kalejimo žmogžudžių kameroje, pradėjo vesti derybas dėl knygos išleidimo, filmų kūrimo, straipsnių rašymo. Jis norėjo, kad jo vaidmenį filme sukurtų Timotis Hatonas, o jo leidėju būtų Rupertas Merdokas.(…)

outside dakota

Čepmenui buvo nesunku nuslėpti savo esmę. Ir nors standartiniai psichologiniai testai atskleidė jo labai aukštą agresyvumo lygį, niekas iki pat Džono Lenono mirties neįtarė jokiu jo beprotybės požymių, graužiančių jį iš vidaus nuo pat vaikystės. „Markas buvo atsidaves krikščionis“,- pasakojo vienas jo viršininkų. „Jis atsisakė buvusio gyvenimo tarp hipių, lydimo amfetaminų, barbituratų, marihuanos ir LSD, būdamas septyniolikos, kada prieš jį pasirodė Jėzus: jis įėjo į kambarį, kur sedėjo Markas ir priklaupė ant kairio kelio. Akimirksniu Markas tapo pavyzdingu jaunu krikščioniu, dėvinčiu juodas kelnes, baltus marškinius ir kaklaraištį. Jis pradėjo trumpai kirptis ir ant kaklo nešiojo didelį medinį kryžių“.(…)

1980-jų spalio 17 dieną, perskaites straipsnį „Eskvaire“ skirtą Lenonui, Čepmenas paemė bibliotekoje Entonio Foseto knygą „Džonas Lenonas: diena iš dienos“. Pradėjęs skaityti, jis supyko: Džonas Lenonas, pasirodo, yra veidmainys, kuris ragino gyventi taikoje ir meilėje, o pats gyveno kaip milijonierius. Markas pradėjo įrašinėti į magnetofoną „Bitlų“ albumus, o vėliau iškreipdavo jų skambėjimą, keisdamas greitį. Labiausiai jis megdavo klausytis tokios muzikos tamsiame kambaryje, sėdėdamas lotoso pozoje ir dainuodamas: „Džonai Lenonai aš tavę nužudysiu, tu bjaurus veidmaini!“.(…)two virgins?

(…)  Praejus keturioms dienoms po išejimo iš darbo, jis nuėjo į ginklų parduotuvę ir nusipirko trumpavamzdį 38 kalibro „čarter armz“ revolverį, kuriuo dažnai naudojasi detektyvai ir kurį lengva paslėpti. Kuomet jam paskambino iš įdarbinimo agentūros ir pasidomėjo, ar jis nenorėtų įsidarbinti, jis atsakė, jog jau turi darbą, kurį reikia atlikti. Spalio 27-ą dieną jis nusipirko bilietą į vieną pusę ir pasakė savo žmonai Glorijai: “Aš važiuoju į Niujorką, kad viską pakeisčiau“. Vėliau paaiškėjo, jog jis neturėjo leidimo nusipirkti šovinių ginklui, tad išskrido į Atlantą pas savo draugą Deiną Rivsą, kuris dirbo šerifo padėjėju. Šis parūpino jam leidimą ir padėjo nupirkti penkias sprogstamąsias kulkas.(…)

(…)Tuo metu Džonas vėl pradėjo piktnaudžiauti kokainu. Daugelis tų, kurie bendravo su juo paskutinias dienas, atkreipė dėmėsį į jo liguistą išvaizdą – juodi maišai po akimis ir ištįsęs, išblyškęs veidas.Kokainas pradegino jam nosies pertvarą ir jis buvo priverstas sutikti operuotis. Deja, operacijos jam padaryti jau nebespėjo. Džono nuotaiką pablogino Joko, reikalaudama, kad Džonas padėtų jai Kalėdoms išleisti solinį singlą.(…)american citizen

(…)Gruodžio 7 dieną, sekmadienį, apie vienuoliktą ryto Markas Devidas Čepmenas stovėjo gatvėje priešais Dakotą ir laukė, kada Džonas Lenonas išeis per duris. Jis nenustygo vietoje, tad, pavaišinęs portje kava, pasišalino. Antroje dienos puseje, palikes YMCA (Jaunimo krikščioniška asociacija) bendrabutį, septynioms dienoms išsinuomojo kambarį „Sheraton-center“ Septintojoje Aveniu. Čia jis sudėjo savo drabužius į dėžes, išsitraukė Bibliją, pasą ir kasetes su „Bitlų“ ir Todo Randgreno įrašais. Čepmenas pavakarieniavo restorane, o vėliau, kaip savo mėgiamo Selindžerio romano „Rugiuose ties bedugne“ herojus Holdenas Kofildas, pakvietė pas save į kambarį prostitutę. Su moterim Čepmenas elgesi taip, kaip ir Holdenas Kofildas: jis su ja pasikalbėjo, padarė jai masažą ir paprašė padaryti jam, o vėliau, trečią valandą nakties,  neturėjęs su ja lytinių santykių, palydėjo ją iki lifto.

Pirmadienį ryte Čepmenas pabudo apie vienuoliktą valandą ir šiltai apsirengė. Prieš išeidamas iš kambario, išdėstė ant stalo savo „brangenybes“: Doroti iš kino filmo „Ozo šalies burtininkas“ fotografiją, Todo Randgreno kasetę, naująjį Testamentą (pirmam puslapy jis užrašė „Holdenas Kofildas“, o šalia Jono evangelijos -„Gospel According To John“- užrašė „Lenonas“), negaliojantį pasą, vieno iš YMCA vadovų rekomendacinį laišką ir savo nuotraukas. Po to nusiledo į apačią, nusipirko knygą „Rugiuose ties bedugne“ ir tituliniame lape užrašė frazę: „Tai mano pareiškimas“. (Iš pradžių jis buvo sumanęs po nužudymo tylėti, o jo vardu kalbės Selindžerio romanas).

the dakotaVėliau jis nuėjo prie Dakotos, laikydamas rankose knygą minkštais, raudonais viršeliais ir išvakarėse pirkta plokštele „Double Fantasy“. Priėjęs prie įėjimo, pasiteiravo portje, ar nebuvo pasirodęs Džonas Lenonas ir gavęs neigiamą atsakymą, pakvietė papietauti Džudę Stain, vieną iš budėjusių prie Dakotos Lenono fanių. Užėjęs į „Dakota coffee shop“, jis užsisakė hamburgerį, du bokalus alaus ir pradėjo jai pasakoti apie savo kelionę į Tokiją. in studio

Grižęs į savo postą, išsikalbėjo su Polu Gorešu, fotografu-mėgėju iš Nju-Džersio, kuris laukė progos nufotografuoti Džoną Lenoną. Tuo metu už Dakotos sienų Džonui Lenonui tęsėsi įprasta diena. Prieš fotosesiją žurnalui „Rolling Stone“, kurią ruoše fotografė Eni Leibovic, Džonas užšoko į kirpyklą ir apsikirpo, paprašęs palikti ilgus plaukus, tik priekyje smarkiai patrumpinti. Pirmą valandą dienos Džonas davė savo paskutinį interviu. Apsirengęs raudonais marškinėliais, mėlynu megztiniu ir juodu odiniu švarku, jis „Studio One“ susitiko su didžėjumi Deivu Šolinu. Penktą valandą Džonas turėjo važiuoti į įrašų studiją, tačiau paaiškėjo, kad Lenono automobilis kažkur užtrukęs, tad Šolinas pasisiūlė pavežėti jį ir Joko savo limuzinu.

Lennon & Chapman the last autograph

Trijulei išėjus pro duris, prie jų prišoko Polas Gorešas ir Markas Čepmenas. Storas fanas su akiniais raginiais rėmais tylėdamas ištiesė garsiam muzikantui pasirašyti plokštelę. Džonas maloniai pasilenkė ir parašė: „Džonas Lenonas 1980 metai“. Kol Džonas pasirašinėjo, Gorešas atsuko savo fotoaparatą į garsųjį profilį, paimdamas į kadrą blyškų it mėnulis Džono veidą ir kvailai besišypsantį Čepmeną antrame plane. „Na kaip, ar tiks?,- paklausė Džonas, gražindamas albumą. Čepmenas, apstulbes nuo Džono buvimo, atsisuko į garso operatorių ir paklausė: „O jūs ėmėt iš Lenono interviu?“. Kai mašina pajudėjo, Čepmenas priejo prie Gorešo ir paklausė: „Pasakyk, tu  pameni, ar aš fotografijoj buvau su skrybele ar be? Aš norėčiau, kad be“.  Sutemus, likę fanai išsiskirstė, prie pastato liko tik besikalbantis Čepmenas ir Gorešas.(…)

Reklama
 
Parašykite komentarą

Publikavo gruodžio 14, 2012 Uncategorized

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: