RSS

In Memoriam…

25 Lie

Liepos 16 dieną, eidamas 72-sius metus, mirė „Deep Purple“ klavišininkas Džonas Lordas. Kompozitorius, apjunges rock‘n‘roll‘ą, 12 taktų bliuzą, klasikinį baroką ir „Hammond“ vargonus, Lordas išliks atmintyje visų pirma kaip „Deep Purple“ įkūrėjas ir šios grupės klavišininkas. Tai buvo puiki grupė ir be Lordo jos nebūtų buvę ( ir nėra: Donas Eiris, dabartinis grupės klavišininkas, yra tik blankus akompaniatorius), kaip ir nebūtų visos tos nuostabios grojimo tradicijos, kurią jis sukūrė.

Džonas Lordas gimė 1941-aisiais ir nuo penkerių metų mokėsi skambinti fortepijonu, o būdamas paaugliu pamėgo bliuzą ir elektrinį „Hammond“ vargoną. Lordas mėgo Bachą ir Renesanso muziką, savo improvizacijose dažnai naudodavo bliuzo harmonijas. Kai daugelis roko muzikantų susidomėjo „Moog“ sintezatoriais ir jo galimybėmis išgauti „kosminį“ skambėjimą, Lordas atsisakė juo groti ir liko ištikimas gyvam vargonų skambėjimui. Tačiau su „Moog“ sintezatoriumi jam teko groti grupeje „Whitesnake“, kurios arsenale buvo visas stovas analoginių sintezatorių.

        Iki 1968-jų jaunam muzikantui teko groti daugelyje grupių, grojančių džiazą ir bliuzą,  kai susipažino su būsimaisiais „Deep Purple“ nariais Blekmoru ir Peisu. Taip prasidėjo 34 metus trukusi Džono Lordo ir „Deep Purple“ draugystė. Jau po pirmų grupės įrašų tapo aišku, jog roko padangėje sušvito nauja, negirdėto ryškumo žvaigždė: visiškai naujas, sunkesnis muzikos skambėjimas su daugeliu senosios muzikos elementų. Pakanka paklausyti Lordo kompoziciją „April“ iš trečio grupės albumo ir jūs tarsi patenkate į 18-ą amžių. Tačiau labiausiai visus roko muzikos gerbėjus ir net simfoninės muzikos žinovus nustebino koncertas, įvykęs 69-jų rugsėjo 24 dieną Londono „Albert Hall“ salėje: simfoninis orkestras, vadovaujamas dirigento Malkolmo Arnoldo, ir grupė „Deep Purple“ publikai pristatė Džono Lordo opusą Concerto For Group And Orchestra. Tai buvo concerto grosso grupei ir orkestrui, savo partitūra smarkiai primenantis Antonino Dvoržako kūrybą.

    Ir vėliau Lordas griždavo prie roko ir simfoninės muzikos samplaikos, užtenka prisiminti jo kūrinius „Gemini Suite“, „Windows“, „Continuo On B.A.C.H.“ ir daug kitų. Elektriniai vargonai su distoršinu, virtuoziška Riči Blekmoro gitara, ilgi vargonų ir mušamujų solo, pakankamai sudėtingos orkestruotės ir pagaliau „Smoke On The Water“- visa tai buvo „Deep Purple“ firminis ženklas.

          Lordas panaudojo roko muzikoje fortepijoną ir klavesiną, Bachą ir Skarlatti, klasikinės muzikos formas, nepaversdamas jų į kažką absurdiškai sudėtingo – šis rokas buvo prieinamas tiek proletarams ir paaugliams, tiek ir rimtesnės muzikos megėjui. Lordas grojo su visais „Deep Purple“ sąstatais iki 2002 metų , kuomet tyliai išėjo į pensiją, tačiau tęsė solinę veiklą, koncertuodamas ir įrašinėdamas albumus. Solinius albumus jis įrašinėjo ir grodamas grupėje, tačiau šiam darbui jis kviesdavosi geriausius muzikantus, kurie laikė garbe groti su juo. Džono Lordo paskutiniai darbai ypač įspūdingi: ir „Sarabande“, klasikinė siuita a-la Bach – pamastymas apie visą XX amžiaus rokenrolo istoriją, ir asmeniška, gilaus liūdesio kupina „Pictured Within“, skirta motinos atminimui, ir paskutinis albumas „To Notice Such Things“, kuris įėjo į britų klasikinės muzikos čartus.

         Keistas jausmas apima kalbant apie tai, jog jo mirtis buvo nelaukta ir tragiška: šiais metai jis grojo su supergrupe „Who Cares?“, kurioje dainavo Ian Gillan, grojo tokie garsūs gitaristai kaip Tomi Ajomi iš „Black Sabbath“ (pastarajam taip pat diagnozuotas limfomos vėžys) ir Mikko Lindstriomas iš „HIM“, bosistas Džeksonas Njustedas iš „Metallica“ ir būgnininkas Niko Makbrein iš „Iron Maiden“. Šių metų rudenį pasirodys istorinis albumas „Concerto For Group And Orchestra“, įrašytas kartu su Briusu Dikinsonu, Džo Bonamassa ir Liverpulio Karališkuoju simfoniniu orkestru. Prieš mėnesį Lordas turėjo koncertuoti Hagene, tačiau paskutinę akimirką koncertas buvo atšauktas: standartinis chemoterapijos kursas užsitęsė, jis atsipraše fanų ir pasakė, jog nereikia jaudintis dėl jo sveikatos.

          Pasirodo, reikėjo…..

                                                                                                               Pagal užsienio spaudą

Reklama
 
Parašykite komentarą

Publikavo liepos 25, 2012 Uncategorized

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: